Paletizácia pomocou cobota: PALco

Efektívne a pružné riešenie paletizácie krabíc, boxov a ďalších produktov s minimálnymi nárokmi na priestor, ktoré jednoducho implementujete do vašej výroby.

Fyzicky náročné manuálne ukladanie krabíc na paletu nahrádza v mnohých firmách paletizácia pomocou cobota – hlavne kvôli dosiahnutým úsporám, vysokej flexibilite tohto riešenia a možnosti využitia pracovníkov na iné činnosti. PALca sme vyvinuli v spolupráci s nórskym Rocketfarm. Je nasadený v 24/7 prevádzkach a dokáže spracovať až 55 paletizačných operácií za minútu. Bez klietok na malej ploche, jednoducho presunuteľný a s intuitívnym ovládaním. Nastaviť nové typy ukladania dokáže aj obsluha, a to bez akejkoľvek znalosti programovania. 

Ukážka nastavenia paletizácie a depaletizácie pomocou intuitívneho paletizačného softvéru Pally

PALco predstavuje rýchle, presné a spoľahlivé riešenie paletizácie krabíc, boxov či iných produktov. Dokáže znížiť chybovosť a zvýšiť efektivitu v logistike a výrobe. Ukladanie tovaru na palety sa stane jednoduchým automatizovaným úkonom, ktorý odbremení operátorov od repetitívnych a fyzicky náročných činností a pomôže vyriešiť problémy s normami. Paletizácia pomocou cobota je vhodná aj na časté zmeny (high mix, low volume). 

Výhody, ktoré prináša PALco

Rýchla návratnosť a vyššia produktivita

Paletizácia pomocou cobota dokáže zvýšiť produktivitu a efektivitu výroby. Paletizačný cobot pracuje 24/7 bez nutnosti prestávok, znižuje chybovosť, minimalizuje poškodenia tovaru a prácu robí rýchlejšie a efektívnejšie ako človek. Rýchla návratnosť investície, zefektívnenie procesu paletizácie a odbremenenie zamestnancov od namáhavej práce sú najčastejšie dôvody pre implementáciu paletizačného cobota do výroby.

Odbremenenie pracovníkov

Balia vaši zamestnanci výrobky do krabičiek a na konci výrobnej linky ich ukladajú ručne na paletu? Osloboďte ich od tejto repetitívnej, únavnej a často i namáhavej činnosti, ktorá na seba zbytočne viaže časť pracovnej kapacity. Získanú kapacitu tak môžete využiť pri samotnej výrobe, nastavovaní a kontrole výrobného procesu.

Flexibilita a kompaktné rozmery

Paletizácia pomocou cobota PALco predstavuje naozaj pružné riešenie. Nakoľko cobota jednoducho a rýchlo preprogramujete, môžete ho premiestňovať na jednotlivé pracoviská podľa potreby. Viete ho využiť pre rôzne typy balení, výroby a paletizácie. Má kompaktné rozmery, vďaka ktorým ho dokážete implementovať aj do stiesnenejších priestorov. Spoločne s dvoma europaletami zaberá len 3 m2.

→ Coboty nepotrebujú svoj vlastný ohraničený priestor oddelený od operátorov. V porovnaní s konvenčnými automatizovanými systémami sú kompaktnejšie, flexibilnejšie, nevyžadujú rozsiahle nastavovania a majú nižšie náklady na implementáciu a údržbu. Kolaboratívne roboty sú vybavené softvérom a senzormi, ktoré im umožňujú bezpečne a efektívne pracovať v blízkosti ľudí.

Univerzálnosť

PALco dokáže pracovať s rôznymi paletizačnými nastaveniami. Je schopný ukladať rôzne rozmery a tvary balení s hmotnosťou až 20 kg na 2 palety a z 2 dopravníkov súčasne. Má vertikálny zdvih až 2,45 m, vie využívať a vkladať preložky, zvláda zámkové vrstvy. Súčasťou dodania je vždy aj 2 × 0,6 m dopravník s upraviteľnou šírkou, spolu so snímačmi produktov a zaplnenia. 

Optimalizácia pohybov a rýchlosť ukladania

Počas paletizácie sa pohyby cobota optimalizujú – upravia sa tak, aby boli čo najviac plynulé, rýchle a presné. Tým je zabezpečená minimalizácia času potrebného na bezpečné odloženie tovaru. PALco dokáže vykonať až 55 paletizačných operácií za minútu. Konkrétnu rýchlosť ukladania výrobkov si zvolíte podľa svojich potrieb. Ak potrebujete rýchle pohybovanie, nastavíte si vyššiu rýchlosť pri zachovaní plynulosti pohybov a bezpečnosti prevádzky. Ak ho však nepotrebujete, môžete si nastaviť nižšiu rýchlosť, znížiť tak zaťaženie cobota a predĺžiť jeho životnosť.

Paletizácia pomocou cobota
Paletizácia pomocou cobota – robotické pracovisko PALco

Intuitívne ovládanie

Cobota je možné ovládať bez zložitého programovania. Vďaka pokročilému paletizačnému softvéru si rýchlo a efektívne nastavíte alebo zmeníte typ, vzor a vrstvy paletizácie. Aj naozaj zložité paletizačné vzory si tak dokážete jednoducho pripravovať sami. PALca môžete kompletne nastaviť mimo jeho rozhrania z webového prehliadača, a tým neprerušiť proces paletizácie. Viete ho taktiež prepojiť s externým PLC výrobnej linky či inými externými aplikáciami – cobot tak dokáže komunikovať so všetkými zariadeniami, s ktorými potrebujete.

Rýchle nasadenie

Nakoľko toto pracovisko vyrábame sériovo a prispôsobujeme potrebám každého zákazníka, vieme ho dodať do 3 – 5 týždňov a kompletne nastaviť do 2 dní. Vieme vám taktiež pomôcť zefektívniť ďalšie procesy ako balenie či skladanie krabíc.

Jednoduché programovanie

Paletizačný softvér Pally od firmy Rocketfarm je navrhnutý tak, aby poskytol možnosť rýchlo a intuitívne nastaviť všetko potrebné. Paletizačnú úlohu si vytvoríte a následne upravíte v online editore. Nastavíte si rozmery a váhu boxu, vyberiete, ako majú byť boxy uložené a kam má smerovať etiketa. Následne si zvolíte rozmery palety. Posledným krokom je nastavenie vrstiev, celkového počtu boxov, vzoru paletizácie a prípadne používanie oddeľovača vrstiev (kartónové preložky a pod.).

Programovanie paletizácie pomocou cobota

Všetky nastavenia sa následne premietnu do programu cobota, kde sa doprogramujú ostatné kritické funkcie ako odobratie produktu/boxu a jeho uloženie, prípadne lokalizovanie pozície preložky. Celý proces naprogramovania úlohy pre paletizačného cobota je otázkou niekoľkých minút.

Overte si svoj paletizačný projekt

Uskutočniteľnosť a efektivitu projektu paletizácie si viete jednoducho overiť pomocou MyRobot.cloud – Fast Track. Ako?

  1. Vyplňte v 3 jednoduchých krokoch všetky potrebné údaje ako rozmery, hmotnosť a požadovaná orientácia produktov a zvoľte paletizačný vzor, ktorý vám vyhovuje.
  2. Spustite simuláciu.
  3. Do 1 hodiny máte zdarma k dispozícii kompletnú projektovú správu a vizualizáciu.
Efektívna paletizácia pomocou cobota

Vďaka MyRobot.cloud – Fast Track získate návrh paletizačného riešenia, ktorý presne spĺňa vaše požiadavky.

Paletizačný cobot PALco – skúšobná prevádzka v HOPI

V septembri 2020 bol vo firme HOPI špecializujúcej sa na logistiku uvedený do prevádzky paletizačná cobot PALco, ktorý efektívne ukladá krabice na palety a je jednoducho programovateľný aj pre začiatočníkov.

čitať viac
všetky články

Riešenia robotiky

Sme pripravení
na akékoľvek výzvy

V Stimbe sme pomocou kolaboratívnych robotov Universal robots našli riešenia na mnohé problémy automatizácie. Naše riešenia nájdete v rôznych odvetviach priemyslu, svojím prístupom sú často netradičné a prelomové. Prinášame robotiku bližšie k ľuďom.

Ak sa chcete o kolaboratívnej robotike dozvedieť viac, ozvite sa nám. Radi vám predstavíme vaše možnosti!

kontaktujte nás