Brúsenie a leštenie

Úpravy povrchov rôznych materiálov. Automatické brúsenie zvarov, leštenie plechov alebo brúsenie hrán naučíte jednoducho aj cobota.

Brúsenie a leštenie sú dôležité úkony na zlepšenie povrchovej kvality rôznych materiálov. V súčasnosti môžete vďaka automatizácii a pokroku v robotike tieto operácie vykonávať aj pomocou kolaboratívnych robotov. Brúsenie a leštenie pomocou cobotov prináša mnohé výhody v porovnaní s manuálnym vykonávaním povrchových úprav.

Cobot si na rozdiel od človeka-brusiča zachováva konzistentnú kvalitu výstupu

Výhody brúsenia a leštenia cobotom

Vyššia produktivita

Coboty sú schopné pracovať nepretržite a s konštantnou kvalitou výstupu. Úlohy dokážu dokončiť rýchlejšie ako človek. Vďaka cobotovi dokážete zvýšiť celkovú produktivitu procesu brúsenia a leštenia a znížiť prestoje. Ak je proces brúsenia a leštenia vašim úzkym miestom, s využitím cobota môžete významne zvýšiť prietok výrobou.

Rýchla návratnosť

Hoci počiatočná investícia do cobota môže byť vyššia, návratnosť investície je rýchla – cobot dokáže firme priniesť významné úspory vďaka vyššej efektivite a redukcii chýb. V porovnaní s veľkými priemyselnými aplikáciami s cenami často na úrovni 200 – 300 tisíc € však predstavuje cobot cenovo podstatne dostupnejšie riešenie.  

Konzistentnosť

Cobot nepracuje len rýchlejšie ako človek, ale aj konzistentnejšie. Je vybavený pokročilým 3D senzorom Nordbo Mimic, ktorý mu umožňujú opakovane vykonávať presné pohyby – presne také, aké ho naučíte. Vďaka tomu sa minimalizuje chybovosť a zlepšuje kvalita výslednej práce. Coboty sú schopné pracovať nepretržite a dosahovať konzistentné výsledky. 

Brúsenie a leštenie pomocou Nordbo Craftmate
Nordbo Craftmate robotická platforma s podporou 3D vision a AI pre aplikácie pozri-vyber-brús

Odľahčenie pracovníkov

Brúsenie a leštenie predstavujú fyzicky náročné úkony, ktoré môžu byť pre pracovníkov namáhavé. Pri mnohých opakovaniach môžu pracovníci strácať silu, čo sa môže prejaviť aj na ich tempe či kvalite práce. Cobot sa neunaví, ochotne vám bude slúžiť 24/7 a vykonávať aj naozaj náročné úlohy. Brusič sa tak môže venovať prípravám a detailom a ťažkú prácu nechať na cobota. 

Flexibilita 

Úprava povrchov kolaboratívnym robotom sa hodí aj pre časté zmeny (high mix, low volume). Cobot sa vie prispôsobiť rôznym typom brúsenia a leštenia, môžete ho teda využívať vo viacerých aplikáciách. Vie si ľahko meniť nástroje aj materiál. Jednoducho ho prenastavíte na inú úlohu či presuniete v rámci priestoru – môže byť na kolieskach. 

→ Coboty nepotrebujú svoj vlastný ohraničený priestor oddelený od operátorov. V porovnaní s konvenčnými automatizovanými systémami sú kompaktnejšie, flexibilnejšie, nevyžadujú rozsiahle nastavovania a majú nižšie náklady na implementáciu a údržbu. Kolaboratívne roboty sú vybavené softvérom a senzormi, ktoré im umožňujú bezpečne a efektívne pracovať v blízkosti ľudí.

Jednoduché ovládanie

Cobot využívaný na brúsenie a leštenie povrchov má oproti tradičným priemyselným robotom jednu obrovskú výhodu – jednoduchosť ovládania. Cenová dostupnosť, vysoká flexibilita a naozaj ľahké ovládanie sú dôvody, prečo firmy často uprednostnia kolaboratívne roboty. Ovládanie takéhoto cobota pomocou technológie Nordbo Mimic je intuitívne, zvládnete ho bez akýchkoľvek predchádzajúcich skúseností s obsluhovaním robota. Všetko bez CAD programov, bez programovania, bez špecialistov na robotiku.

Ako sa cobot učí brúsiť a leštiť? 

Jedným z významných benefitov kolaboratívnych robotov je ich schopnosť učiť sa. Inak tomu nie je ani v prípade brúsenia a leštenia materiálov. Ako sa cobot naučí, čo má robiť? Od vášho brusiča! Ten vie totiž najlepšie, čo a ako je potrebné obrúsiť či vyleštiť. Cobot sa od brusiča naučí dráhu vďaka citlivému 3D senzoru Nordbo Mimic. Elektropneumatická jednotka vytvorí presný prítlak. Mimic si doladí rýchlosť a môže začať brúsiť a leštiť. 

Brusič sa medzičasom môže venovať príprave materiálu, kontrole a dolaďovaniu detailov. Väčšinu ťažkej práce tak spraví kolaboratívny robot. Obrúsiť zvar, vyleštiť plech alebo obrúsiť hranu dosky nie je potrebné robiť manuálne, cobot vie byť v tomto prípade naozaj nápomocný. Práca je rýchlejšia, efektívnejšia a vďaka cobotovi tak dokážete zvýšiť prietok vašou výrobou. 

Prenechajte brúsenie a leštenie cobotovi! Cobot dokáže dosiahnuť vysokú a konzistentnú úroveň výstupu, pohyby ho naučíte sami – rýchlo a jednoducho

Možnosti flexibilného programovania 

Špecializovaný softvér

Pre jednoduchšie typy brúsenia/leštenia (napr. rovné plochy) viete využiť nadstavbový špeciálny softvér pre UR. Stačí ručne naviesť robota do rohov plochy a zadať pár klikmi hustotu a rýchlosť brúsenia.

Nordbo Mimic 

Revolučná technológia Nordbo Mimic so systémom nauč-dolaď-spusti. Cobot opakuje presne to, čo ho operátor ručne naučí. Bez programovania a aj pre veľmi komplexné úkony brúsenia či leštenia. 

Nordbo CraftMate

Je vrcholom pokročilého programovania. Nordbo CraftMate využíva 3D kameru na nasnímanie objektu. Operátor si len vykliká na monitore, čo chce brúsiť a umelá inteligencia optimalizuje a naprogramuje všetko ostatné. 

Nastavenie úlohy pre cobota je jednoduché a intuitívne, žiadne zložité programovanie

Technológie a nástroje 

Nordbo NAC

Aktívna kompenzácia prítlaku nástroja na obrábaný povrch. Nordbo NAC je veľmi rýchly a presný systém, vhodný na leštenie či brúsenie dreva, plastov, karbónu, ocele, hliníka, ale aj na obrúsenie zvarov. Brúsny/leštiaci nástroj je upnutý pomocou 20 mm alebo 40 mm vzduchového vankúša. Elektronicky zaznamenáva drobné zmeny a aktívne sa prispôsobuje zmenám plochy. Zachováva tak konštantný tlak a orientáciu nástroja. Výsledkom je dokonale dokončený povrch. 

Flexible Spindle Mount

Flexibilné uchopenie vysokootáčkových vretien používame najčastejšie spolu s Nordbo Mimic. Dosahujeme ním podobný efekt ako s NAC, avšak pomocou až 5° možnosti výkyvu vretena do strany. Zachováva pri tom konštantný prítlak. T.j. odoberie zo strany vždy rovnaké množstvo materiálu, dorovná nepresnosti napríklad pri odliatkoch či výkovkoch a podstatne zjednodušuje náročnosť programovania.

Rýchlovýmenník nástrojov od Nordbo

Zložitejšie výrobky si často vyžadujú komplikovanejší technologický postup. S jedným cobotom môžete jednoducho použiť viac nástrojov – napr. na odihlovanie, brúsenie, leštenie a pokojne aj zváranie v jednom slede. Robot si vymení nástroj za pár sekúnd. Pripraviť to v programe Universal robots je pritom naozaj jednoduché. Ku príkladu – najskôr obrúsime orbitálnou brúskou hrany, následne odvŕtame diery vrtákom a nakoniec vytvoríme ďalším nástrojom kužeľové nábehy.

Brúsenie zložitých tvarov s Nordbo Mimic a NAC

Je to naozaj také jednoduché. Správne si zoradíte nástroj a upínanie obrobkov.

Následne nahráte dráhu. Presne tak isto, ako by ste povrch brúsili sami alebo Váš brusič.

Ozaj: ten to zvládne nastaviť tiež! Vie totiž najlepšie čo a ako je potrebné obrúsiť či vyleštiť.

Týmto spôsobom pri nedostatku pracovníkov zvýšite prietok aj Vašou „high mix – low volume“ výrobou. Bez CAD programov, bez programovania, bez špecialistov na robotiku.

Brusič jednoducho nastaví robotovi prácu a ten spraví 90% úkonov. Brusič sa povenuje medzitým detailom. Väčšinu ťažkej práce na minimálnej pracovnej ploche spraví kolaboratívny robot.

Ukážka brúsenia zložitých tvarov bez CAD a programovania, s:

– Nordbo Mimic + force sensor

– Nordbo NAC

– elektromagnetická kompenzácia prítlaku

– elektrická brúska Mirka

– Universal robots UR10e

Technické špecifikácie

nadpis 1

nadpis 2

parameter 1

popis minimun 454 maximum 45 typical 45 kg

parameter 2

popis parameter 2 minimun 555 maximum 5 typical 55 ml

všetky články

Riešenia robotiky

Sme pripravení
na akékoľvek výzvy

V Stimbe sme pomocou kolaboratívnych robotov Universal robots našli riešenia na mnohé problémy automatizácie. Naše riešenia nájdete v rôznych odvetviach priemyslu, svojím prístupom sú často netradičné a prelomové. Prinášame robotiku bližšie k ľuďom.

Ak sa chcete o kolaboratívnej robotike dozvedieť viac, ozvite sa nám. Radi vám predstavíme vaše možnosti!

kontaktujte nás