Cobot leas = Personálny lízing robotov

Andrej Bielik

04/10/17

industry 4.0 | prípadové štúdie | Stimba | zaujímavosti

V lete 2016 sme rozbehli koncept, ktorý by sa dal definovať ako personálny lízing robotov. Prakticky všade, kde sa stretám s manažmentom výrobných podnikov majú problémy s nárastmi objednávok a následne s ľuďmi (nedostatok, kvalifikácia, fluktuácia, ľudské chyby,…). Je tu potenciál nasadiť robotov (cobot) schopných pracovať povedľa ľudí. Takýto cobot (Universal robots = UR) predovšetkým pomáha človeku zbaviť sa opakovaných čiností a venovať sa niečomu kreatívnejšiemu, zložitejšiemu a zaujímavejšiemu. Napríklad namiesto vkladania súčiastok do sústruhu/lisu/… môže nastavovať ďalšie stroje, robiť prípravné, či dokončovacie operácie. Video s príkladmi aplikácii: https://www.stimba.sk/videa/priklady-aplikacii-robotov-ur/

Cobot UR - obsluha sústruhu
Cobot UR – obsluha sústruhu

„Personálny lízing“ resp. prenájom. Daný koncept spočíva v tom, že v spolupráci s finančným partnerom vieme pripraviť pracovisko pre Vašu firmu a po zaplatení prvej mesačnej mzdy/splátky ho do 30 dní (podobne ako zamestnanca) zamestnať, ak nebude fungovať ako má, môžete ho „prepustiť“. Ak ho potrebujete zamestnať na dobu určitú, napríklad v dĺžke trvania projektu 9 mesiacov, platíte len po toto obdobie a robota si vezmeme späť (naviac náklady predstavujú prípadné špeciálne úpravy na mieru, ktoré môžu byť aj rozpočítané do doby prenájmu ako služba). Robot má samozrejme platené „úrazové“ poistenie a servis je riešený nami. Po 3 rokoch máte možnosť si odkúpiť „zamestnanca“ do trvalého pracovného pomeru.

Máme dokončiť tento koncept? Ponúknuť ho na trhu? Čo si myslíte? Zaujal Vás? Niečomu nerozumiete?Mali by ste záujem?Ak Vás tento koncept zaujal, zavolajte mi na +421 907 414 389 alebo napíšte nám do Stimby, napríklad na bielik@stimba.sk Ak máte otázky, či komentáre, kľudne sa vyjadrite v článku na našom Facebooku, alebo LinkedIn.

Uvádzam ďalšie myšlienky a info:

Produktivita. Spoločnosti, ktoré sadili niekoľko kolaboratívnych robotov zvýšili produktivitu (obrat, množstvo vyrobených výrobkov) najčastejšie o 10-30% bez zmeny počtu strojov a personálu, znížili chybovosť, resp. zvýšili kvalitu výstupov. Niekedy sa darí nechať robota pracovať samého v noci a otvoriť tak ďalšiu smenu a podobne. UR roboty sa ovládajú interaktívne a ich prestavenie zvádne väčšina pracovníkov na linke, netreba k tomu špecialistu, či integrátora. Ak na nejakom pracovisku prestávajú dávať zmysel (pokazený stroj, zmena zákazkovej štruktúry), v krátkom čase ho viete často nasadiť na inom vrátane tvorby programu.

Kalkulácia nákladov. Celkové osobné náklady na zamestnanca v SR sa pohybujú povedzme niekde na úrovni 1.200€/mesiac (odvody, dovolenky, odmeny,…).

Celkové náklady cobotického pracovníka Universal Robots sa v závislosti od modelu a zložitosti aplikácie pohybujú niekde okolo 25-45 tis. € (podľa gripperu, podstavca, periférií, inštalácie, 2D/3D kamery,…), povedzme najčastejšie 33.000€ a nasaditeľný je zväčša do 2-4 týždňov od objednávky. Ak si robota kúpime cez lízing na 36 mesiacov, jeho mesačná „mzda“ bude niekde v rozmedzí 800 – 1300€ / mesiac, pričom je ochotný pracovať na 4 smeny v 4 smennej prevádzke za rovnakú mzdu.

V extrémnom prípade nahradíte ľudského pracovníka robotickým. Pri 3 smennej prevádzke predstavuje mzda ľudí 3×1200€ = 3600€, kým robot berie stále rovnakých povedzme 1200€, čo je 1/3 nákladov. Zo skúsenosti však vieme, že zároveň dochádza k zvýšeniu produktivity a kvality odvedenej práce.

Benefity. Tie sú zväčša jasné. Zvýšenie produktivity / výkonu firmy, procesu, alebo pracoviska, náhrada nedostatku pracovnej sily, odľahčenie od namáhavých, či opakovaných úkonov, zvýšenie kvality, zníženie zmätkovitosti.

Často však ľudí nieto. Vďaka cobotom UR dokáže často firma rozbehnúť ďalšiu smenu, alebo vôbec umožní aby daný stroj mohol pracovať, keďže už nemá dosť operátorov a podobne. V strojárenstve ak postavíme UR robota ku každému stroju, jeden operátor bežne obsluhuje následne 6-10 strojov.

Adopcia. Trend je momentálne taký, že firmy si kupujú po zvažovaní prvého UR cobota a do niekoľkých mesiacov nasadzujú ďalších. Existuje veľké množstvo referencií toho typu, napríklad: https://www.stimba.sk/videa/z-0-na-42-robotov-v-priebehu-dvoch-rokov-otazka-automatizacie-vyriesena-pomocou-universal-robots/

Ovládanie cobota Universal RobotsUR_SHAD_3

 

Súvisiace články

všetky články

Súvisiace videá

všetky videá

Sme pripravení
na akékoľvek výzvy

V Stimbe sme pomocou kolaboratívnych robotov Universal robots našli riešenia na mnohé problémy automatizácie. Naše riešenia nájdete v rôznych odvetviach priemyslu, svojím prístupom sú často netradičné a prelomové. Prinášame robotiku bližšie k ľuďom.

Ak sa chcete o kolaboratívnej robotike dozvedieť viac, ozvite sa nám. Radi vám predstavíme vaše možnosti!

kontaktujte nás