Paletizácia s novými možnosťami s UR20 od Universal Robots

Andrej Bielik

07/31/22

automatizácia | balenie | industry 4.0

Paletizácia pomocou nášho Cobota Palca je už dôverne známa – dokáže veľmi rýchlo, presne a efektívne paletizovať a baliť produkty už dlhé roky s využitím špičkového softvéru bez vysokých nárokov na obsluhovanie. Doteraz sa vďaka svojmu veľkému dosahu (130 cm) a slušnému maximálnemu zdvihu (12,5 kg) používal Cobot UR10e.
Universal Robots však predstavil svoju novinku – Cobot UR20, čo už podľa názvu evokuje cobota, ktorý dokáže zdvihnúť veľmi objemné produkty až do 20 kg a obrovským dosahom až 175 cm.
Zažije vďaka tejto novinke automatizovaná paletizácia revolúciu? Aké sú nové možnosti aplikácie? Najbližšia doba a prvé aplikácie prinesú odpoveď na všetky otázky.

Paletizácia a jej výhody s UR20

Pri väčšine projektov pre nášho PalCa využívame UR10e, ktorý vďaka svojmu dostatočne veľkému dosahu (130 cm) a zdvihu 12,5 kg dokázal byť efektívny takmer pri každej aplikácii. V prípadoch, kde dokážeme obetovať dosah za zdvih, je možné využiť UR16e, ktorý ponúka dosah 90 cm a 16 kg maximálny zdvih. Avšak čo v prípade, kde bol potrebný veľký dosah a zároveň veľký zdvih? Jedna z možností je navýšiť zdvih s externými zariadeniami, rovnako ako dosah doplnením posuvu horizontálne, alebo vertikálne. Tieto otázky, s ktorými bolo nutné sa popasovať pri určitých riešeniach však práve vyriešili inžinieri z Universal Robots, ktorí nám predstavili najnovší prírastok do ich rodiny.

Náš PalCo UR10e v akcii

Ako sme už spomenuli na začiatku, veríme, že UR20 je veľmi vhodný robot na paletizáciu. A nielen my. Spoločnosť Universal Robots tiež zdôraznila, že možnosti s robotom UR20 pri paletizácii. Pre každého, kto pozná pomenovanie univerzálnych robotov, je to zrejmé. UR20 = 20 kg užitočného zaťaženia. S kapacitou užitočného zaťaženia do 20 kg prevyšuje UR16e „len“ o 4 kg užitočného zaťaženia navyše, ale pre cobotové paletizačné aplikácie je tu ďalšia vlastnosť, vďaka ktorej je oveľa lepší ako jeho predchodca. Je väčší! Oveľa väčší! S dosahom 1750 mm výrazne prekonáva UR16e aj UR10e. Práve kombinácia užitočného zaťaženia a dosahu robí z modelu UR20 paletizačného cobota už od začiatku.

Porovnanie jednotlivých typov robotov UR

Rizika úrazov pri paletizácii

Existuje niekoľko úloh, ktoré by ľudia jednoducho nemali robiť. Vyberanie a ukladanie 10-kilogramových škatúľ z dopravníkového pásu na paletu už patrí do oblasti bolestivých bodov, ktoré pracovníka vyčerpajú. Ak sa posunieme do oblasti 10 až 20 kg užitočného zaťaženia, sme v zóne ťažkej ľudskej práce. Ako paletizačný cobot pre tento interval UR20 rieši viac ako výmenu ľudí za coboty.

Keď sa pozrieme na päť hlavných príčin úrazov na pracovisku vo výrobe, 8 % z nich vzniká v dôsledku opakovaných pohybov a 24 % v dôsledku preťaženia. Kolaboratívny robot UR20 teraz dokáže automatizovať viac toho, čo zaťažuje pracovnú silu, takže vaše tímy môžu vytvárať hodnoty tam, kde sú najviac potrebné.
– Rocketfarm

Paletizácia pomocou UR20
  • Opakujúce sa úlohy s nízkou hodnotou spôsobujú, že pracovníci strácajú sústredenie a zvyšujú pravdepodobnosť chýb, čo vedie k nesúrodým súčiastkam a oneskoreniu výrobných plánov.
  • Jednoducho vytvárajte, upravujte, ukladajte a nahrávajte programy v závislosti od úlohy. Optimalizujte bez prestojov analýzou a vylepšovaním programov počas ich behu.

Porovnanie UR20 s inými cobotmi

Z pohľadu „priemyselného robota“ sa väčšia nosnosť a dosah zvyčajne spájajú s „väčšou silou“ alebo „silnejším“, pričom je prirodzené, že sa stáva aj nebezpečnejším, ak zasiahne človeka alebo vás uväzní. UR20 je však stále cobot. To neznamená, že vám nemôže ublížiť, ak vás zasiahne, ale zastaví sa, AK vás zasiahne. Pýtate sa teda, čím sa líši od UR10e, alebo UR16e?

UR20 vs UR16e

Hoci je komunitou UR veľmi podceňovaný, pretože má jednoducho „príliš krátky“ dosah na to, aby dosiahol do vzdialenejších rohov palety, má svoje prirodzené obmedzenia na stohovanie vyšších a širších paliet, čo platí najmä pre USA v porovnaní s normami EÚ. Dokonca aj pri rozsiahlom používaní samostatnej siedmej osi (výťahu) je náš predpoklad, že komunita UR16e jednoducho vníma ako „príliš krátky“ dosah, v dôsledku čoho sa o paletizácii UR16e v skutočnosti nikdy ani neuvažovalo, minimálne nie pre štandardnú paletizáciu napr. na EU palety. V tomto prípade má UR20 bezkonkurenčne naviac čo sa týka v zdvihu no predovšetkým dosahu, ktorý je takmer dvojnásobný.

UR20 vs UR10e

UR10e v mnohých prípadoch skvelým paletizačným cobotom. Najmä pri práci s paletami EU1, je dosah dostatočne dlhý na to, aby sa zaobišiel bez siedmej osi. Použitie siedmej osi zabezpečí potrebný dosah prakticky pri všetkých scenároch paletizácie za predpokladu, že používate paletizačný softvér schopný optimalizovať dosah vzhľadom na orientáciu nástroja pri uchopení a uvoľnení. V rozpore s tým, čo môže naznačovať pomenovanie, je však jeho nosnosť „len“ 12,5 kg. Pokiaľ ide o paletizáciu, od 12,5 kg po 20 kg je obrovský rozdiel. Preto jedným rozhodujúcim faktorom, v inak jednoznačnom víťazstve UR20 bude jeho konečná cena.

Nového cobota nebude možné zakúpiť hneď po jeho vydaní. Očakáva sa, že cobot bude k dispozícii niekedy po 1. štvrťroku 2023, ale presný dátum zatiaľ nie je známy. Kompletné detaily a špecifikácie nájdete na webe výrobcu.

Súvisiace články

všetky články

Súvisiace videá

všetky videá

Sme pripravení
na akékoľvek výzvy

V Stimbe sme pomocou kolaboratívnych robotov Universal robots našli riešenia na mnohé problémy automatizácie. Naše riešenia nájdete v rôznych odvetviach priemyslu, svojím prístupom sú často netradičné a prelomové. Prinášame robotiku bližšie k ľuďom.

Ak sa chcete o kolaboratívnej robotike dozvedieť viac, ozvite sa nám. Radi vám predstavíme vaše možnosti!

kontaktujte nás