Ekom | obsluha ohraňovacieho lisu Trumpf kolaboratívnym robotom

„Hneď po zváračoch je najťažšie zohnať obsluhu ohraňováku“ mi nedávno povedal jeden konateľ. V Ekom Piešťany to riešia aktívne. Popri obsluhe im už pomáha s výrobou cobot.

Aplikáciu sme obojstranne pochopili ako continuouse improvement. Vytvárame nové grippre, postupy. Zefektívňujeme workflow.

UR10e postupne začína pracovať povedľa pracovníkoch na ďalších lisoch. Tí občas prídu k robotovi. Doplnia či odoberú materiál. Premerajú kusy. Dostavia korekcie,…

Robot používa 2 laserové senzory od Keyence. Má 2 zóny. Ak je človek pri lise, nedovolí zavrieť baran a zastaví pohyby. Ak je v inej zóne, tak spomalí chod, tak ako je vidieť aj na videu.

Podstatné je však komplexné komunikačno-bezpečnostné rozhranie, ktoré sme vytvorili. Vraj ako prví úspešne u nás pre Trumpf. Všetko sa deje v podprogramoch na pozadí. Technológ len naučí potrebné traťové body pre nový kus.

Po zácviku a získaní rutiny odhadujeme čas nastavovania a odlaďovania pre kusy ako na videu na ca. 1+ hodinu. Keďže sa jedná o opakované dávky v desiatkach až stovkách kusov je to pomerne efektívna metóda.

Ku zobrazenému grippru postupne pribúdajú vymeniteľné rôzne kombinácie prísaviek a prstov pre menšie aj väčšie kusy a formáty plechov.

Súčasťou bude aj meranie hrúbky plechu.

V prípade nepoužívania pracoviska s Universal robots jednoducho odpoja konektory, odtlačia stoly a presunú pracovisko inde.

Používate vo výrobe ohraňovacie lisy, CNC, vstrekolisy a podobne? Dajte mi vedieť. Možno spolu nájdeme nové riešenia pre Vašu výrobu.

obsluha strojov, ohraňovací lis, stimba aplikácie,

Súvisiace videá

Sme pripravení
na akékoľvek výzvy

V Stimbe sme pomocou kolaboratívnych robotov Universal robots našli riešenia na mnohé problémy automatizácie. Naše riešenia nájdete v rôznych odvetviach priemyslu, svojím prístupom sú často netradičné a prelomové. Prinášame robotiku bližšie k ľuďom.

Ak sa chcete o kolaboratívnej robotike dozvedieť viac, ozvite sa nám. Radi vám predstavíme vaše možnosti!

kontaktujte nás