Paletizácia Cobotom – prípadová štúdia

Andrej Bielik

09/11/22

paletizácia | prípadové štúdie

Pre zachovanie si konkurencieschopnosti vo vysoko konkurenčnej oblasti, Nórska spoločnosť Maskinpakking AS, musela prejsť automatizáciou, aby bola aj naďalej flexibilná a spoľahlivá. Preto stavili na kolaboratívne roboty, aby paletizácia nabrala nový rozmer!

Jedným z dôvodov, prečo spoločnosť Maskinpakking dokázala v posledných desaťročiach konkurovať na trhu balenia, je jej odhodlanie nájsť a implementovať najnovšie a najefektívnejšie výrobné zariadenia na trhu. To im umožňuje vyrábať neuveriteľne efektívne.

Paletizácia s využitím paletizačného softvéru
Paletizácia pomocou Cobota UR10

Implementácia Cobotov

Kolaboratívne roboty UR pracujú nepretržite už dva roky, a to bez práceneschopnosti. Aby sme sa dokázali udržať na trhu medzi konkurenciou a stále mali nejaké zisky, musíme byť na čele v oblasti technológií. Riešenia cobotov boli skvelé a dokázali veľmi uľahčiť paletizáciu.

Rôznorodosť aplikácií

Spoločnosť Maskinpakking má celkovo 3 kolaboratívne roboty UR. Najmenší, UR5, vykonáva jednoduché úlohy, ako je otáčanie a ukladanie krabíc, zatiaľ čo dva coboty UR10 sa zaoberajú paletizáciou. Flexibilné kolaboratívne roboty nerobia žiadne chyby, pokiaľ nie sú naprogramované na chyby, usmieva sa. Jeden z našich cobotov pracuje nepretržite už dva roky, bez odstávky. Ak by sme mali mať našich zamestnancov, ktorí by tú istú prácu robili manuálne, mzdové a sociálne náklady by sa rýchlo priblížili k 200-tisíc USD ročne.

Jeden z cobotov UR10 v spoločnosti Maskinpakking je vybavený lokálnym ekvivalentom nášho paletizovacieho softvéru Palco od spoločnosti Rocketfarm. Tento softvér neuveriteľne uľahčuje obsluhe ovládanie robota a zakaždým, keď sa objaví nový formát škatule alebo vzor palety, je možné vďaka logickému a intuitívnemu používateľskému rozhraniu ľahko a svojpomocne nastaviť robota.

Cobot palletizing solution at Maskinpakking using Pally software from Rocketfarm
Kolaborácia viacerých Cobotov pri paletizácii

Paletizácia – jej ergonómia a pohodlie na prvom mieste

S aplikáciou kolaboratívnych robotov pri paletizácií v nepretržitej prevádzke denne dvihnú miesto ľudí 7 ton – “Keď balenie beží na 100 %, je to niekoľko ton krabíc, ktoré sa počas pracovného dňa presunú na palety. Hovoríme o veľmi veľkých objemoch. Pri niektorých výrobkoch predstavuje jedna objednávka 600 paliet. Pri ručnom paletizovaní mohli mať naši zamestnanci pracovné dni, počas ktorých premiestnili 7 ton.”, hovorí riaditeľ spoločnosti.

Akceptácia zamestnancami

Niet divu, že zamestnanci v baliacej prevádzke sú úplne nadšení, že monotónnu a ťažkú paletizačnú prácu prevzali kolaboratívne roboty UR. Pochvaľujú si tiež, že coboty sú flexibilné, ľahko sa ovládajú a vo všeobecnosti je s nimi len veľmi málo problémov. Zvolením vhodnej aplikácie a kvalitnému nastaveniu pracoviska, sa dá do budúcna vyvarovať veľa problémov, aby automatizované pracoviská dokázali fungovať naozaj autonómne.

Spolupráca s ľuďmi

Veľkou výhodou cobotov UR je, že dokážu pracovať s, respektíve vedľa ľudí, bez potreby umiestnenia do klietky. Pre dodatočnú bezpečnosť je možné vedľa robota umiestniť senzory, ktoré dokážu robota spomaliť, alebo zastaviť, pokiaľ sa do jeho blízkosti dostane človek, ak si to typ aplikácie vyžaduje.

Väčšina vedúcich pracovníkov pravdepodobne pociťuje neistotu, pokiaľ sa jedná o aplikáciu prvého kolaboratívneho robota, hlavne pokiaľ nemajú predchádzajúce skúsenosti. Často je to kvôli otázkam, či reálne bude fungovať, splní očakávania, alebo bude fungovať bez zastavení, alebo iných porúch. Aj kvôli tomu je nutné si získať potrebu celej organizácie, komunikovať a predstavovať naprieč všetkými vrstvami zamestnancov, od vedenia až po operátorov.

Súvisiace články

Súvisiace videá

Zváranie rúr s EWM + ...

Prvé zvary po integrácii zváracieho cobota FERco s EWM. Využili sme hneď pre ukážku novej funkcie zvárania rúr…

zváranie a plazma,

CoboCoat – systém pre rýchle ...

Ukážka práce s CoboCoat – systém pre rýchle nastavenie lakovania cobotom. 3D joystickom nahráte pohyb a robot nalakuje…

lakovanie, Nordbo príslušenstvo,

Brúsenie skríň s Nordbo NAC ...

EKOM spol. s r.o. je výrobca medicínskych kompresorov z Piešťan. Vo feasibility obrusujeme skriňu kompresora. 8 hodín monotónne…

Nordbo príslušenstvo,