Lakovanie

Revolúcia v lakovaní a nanášaní farby s využitím kolaboratívnych robotov. Bez zložitého programovania, cobot sa učí pohyby priamo od lakovača.

Precízne sprejové lakovanie či nanášanie farieb, jednoduché programovanie, menej vzniknutého odpadu a konzistentné výsledky bez stekancov či vynechaných miest. Kolaboratívna robotika má oproti pracovníkom a priemyselným robotom navrch – lakovací cobot je oveľa flexibilnejší, precíznejší a efektívnejší.

Lakovač dokáže naučiť robota aj veľmi zložité úkony vďaka technológii Mimic – jednoducho pohyby cobotovi predvedie, ten sa ich naučí a následne je schopný ich opakovať

Na dosiahnutie skvelého výsledku lakovania sú potrebné predovšetkým skúsenosti lakovača, a to hlavne pri práci so zložitejšími tvarmi objektov. Lakovanie cobotom predstavuje robotické lakovanie s využitím skúseností profesionálneho lakovača. 

Lakovanie pomocou cobota využívame na:

  • „touch-up“ – dokončenie po automatickom lakovaní (hore-dole)
  • kompletné lakovanie dielu

Prečo zautomatizovať lakovanie pomocou cobota?

Jednoduché programovanie

K nastaveniu cobota nepotrebujete žiadne zložité programovanie. Cobot sa vďaka technológii Mimic dokáže rýchlo a jednoducho naučiť pohyby i správne dávkovanie priamo od lakovača, zvládne aj veľmi zložité trajektórie. Program je možné v ktoromkoľvek bode doladiť (zmeniť rýchlosť, trajektóriu i orientáciu nástroja). 

Plynulé pohyby, vysoká efektivita a konzistentné výsledky – to je lakovanie s využitím technológie Mimic

Efektivita & menej odpadu

Elektricky riadené lakovanie pomocou cobota vám umožňuje dosahovať vyššiu mieru efektivity – kolaboratívny robot pracuje nepretržite, s vysokou presnosťou, zbytočne nemrhá materiálom. Od lakovača sa jednoducho naučí „tú správnu“ trajektóriu a presné dávkovanie, vďaka čomu môže pracovníka plnohodnotne nahradiť.

Konzistentný výstup

Pri manuálnom lakovaní je možné vidieť „rukopis“ každého pracovníka. Kvalita výstupu je tak vo veľkej miere ovplyvnená zručnosťami daného pracovníka (ale tak isto tým, ako si zrovna dá záležať, či nie je unavený a podobne). Naproti tomu cobot poskytuje konzistentnú kvalitu výstupu – aj pri vysokej opakovateľnosti je jeho práca stále rovnako kvalitná.

Lakovanie s kolaboratívnym robotom a Mimic
Automatické lakovanie pomocou kolaboratívneho robota vám môže pomôcť vyriešiť nedostatok kvalitných pracovníkov – lakovačov.

Flexibilita 

Kolaboratívny robot predstavuje flexibilné riešenie – pri výmene lakovaného produktu mu jednoducho a rýchlo zadáte novú úlohu. Hodí sa preto aj pre časté zmeny (high mix, low volume). Cobota však nemusíte mať len na jednom pracovisku. Je presunuteľný, dokážete ho teda použiť tam, kde je to práve potrebné.   

→ Coboty nepotrebujú svoj vlastný ohraničený priestor oddelený od operátorov. V porovnaní s konvenčnými automatizovanými systémami sú kompaktnejšie, flexibilnejšie, nevyžadujú rozsiahle nastavovania a majú nižšie náklady na implementáciu a údržbu. Kolaboratívne roboty sú vybavené softvérom a senzormi, ktoré im umožňujú bezpečne a efektívne pracovať v blízkosti ľudí.

Tradičné priemyselné roboty sú príliš „tuhé“. Keďže rýchlosť, orientácia a trajektória nie sú ovládané, výsledkom je často nízka kvalita výstupu alebo premrhaný veľký objem laku či farby. Nehodia sa preto na precízne operácie, akými sú lakovanie alebo nanášanie farby.

Odbremenenie pracovníkov

Manuálne nanášanie laku či farby predstavuje naozaj náročnú činnosť – lakovači pracujú s chemikáliami (laky, farby), musia mať na sebe ochranný odev a ďalšie ochranné pomôcky. Lakovanie pomocou robota im umožní venovať sa príjemnejším a zaujímavejším pracovným úlohám.

Ako funguje Mimic?

Technológia Nordbo Mimic využíva systém učenia sa predvedením. Je to jednoduchý a rýchly spôsob, ako dokážete cobota naučiť, čo má robiť a zároveň sa vyhnete zložitému programovaniu. Kolaboratívny robot kopíruje pohyby človeka – dokáže tak lakovať, ale i pieskovať, brúsiť, leštiť či odihlovať

Pohyby lakovača jednoducho nahráme pomocou senzorov – používame senzory ako na herných konzolách, ktoré verne zachytia pohyby pracovníka v priestore. Senzor upneme na existujúcu striekaciu pištoľ. Ak je diel zavesený na pohyblivom dopravníku, dokážeme ho automaticky sledovať.

Kolaboratívny robot sa dokáže jednoducho učiť – vďaka technológii Mimic zaznamenáva presné pohyby operátora, zvládne aj naozaj zložité trajektórie

Lakovač môže v reálnom čase vidieť, aký bude výsledný efekt robotického lakovania. Následne vie nahrané pohyby doladiť – zmenou rýchlosti, orientácie nástroja či trajektórie. Vďaka tomu dokážeme dosiahnuť bezchybný výsledok a znížiť plytvanie farbou. 

Komplexné riešenie na mieru

Sme experti v oblasti kolaboratívnej robotiky, na Slovensku zastupujeme okrem iných aj spoločnosť Nordbo Robotics. Pri lakovacích aplikáciách spolupracujeme s poprednými dodávateľmi a posudzujeme aj dodatočné prvky aplikácie, ako sú technológia dávkovania, odsávania či nebezpečenstvo prostredia. V prípade potreby dokážeme dodať robota s Atex certifikáciou.

Pripravíme a dodáme vám kompletné riešenie na mieru od A po Z s prispôsobením pracovnej bunky, prípadne jej skonštruovaním alebo zasadením kolaboratívneho robota do vášho pracoviska. Vašich pracovníkov zaškolíme tak, aby si dokázali sami upraviť aktuálny či vytvoriť nový program. 

Cobocoat – lakovanie kolaboratívnym robotom UR

Robotický kolega sa volá cobocoat. Vieme ho integrovať so systémami dávkovania farieb AkzoNobel, Wagner a podobne. Najlepšie do existujúcej lakovne. Samozrejmosťou je certifikácia Atex.

čitať viac
všetky články

Riešenia robotiky

Sme pripravení
na akékoľvek výzvy

V Stimbe sme pomocou kolaboratívnych robotov Universal robots našli riešenia na mnohé problémy automatizácie. Naše riešenia nájdete v rôznych odvetviach priemyslu, svojím prístupom sú často netradičné a prelomové. Prinášame robotiku bližšie k ľuďom.

Ak sa chcete o kolaboratívnej robotike dozvedieť viac, ozvite sa nám. Radi vám predstavíme vaše možnosti!

kontaktujte nás