Plasty | vstrekolis | ukladanie výliskov do boxu s Universal robots UR10e a Pickit3D

Andrej Bielik

08/14/20

automatizácia | automotive | balenie | obsluha strojov | Stimba | universal robots

Zadanie: Vstrekolis s dopravníkom a pracovným stolom. 2 výrobky každých 35 sekúnd. Dodať kolaboratívneho robota, ktorý po prisunutí k dopravníku presne zakladá kusy do KLT balení. Je vhodný na pristavenie k rôznym vstrekolisom.

Problém: Dopravník a stôl sú určené pre manuálnu obsluhu. Odstrániť potrebu kalibrácie robota, či kamery. Zakladať kusy pomerne presne do boxov. Jednoduchá obsluha, spustenie a inštalácia.

Riešenie a popis aplikácie: Stimba aplikácia. Kolaboratívna robotika dokáže otvoriť nové možnosti pri obsluhe vstrekolisov. V tomto, u automotive zákazníka, realizovanom riešení (zábery z odlaďovania) je Universal robots UR10e upevnený na na voľne prisunutej pri existujúcom dopravníku so stolom. Robota stačí umiestniť blízko pásu a zapnúť. 3D kamerový systém Pickit3D netreba kalibrovať a sám nájde výrobky v 3D priestore.

Takt výroby s kolaboratívnym robotom

Universal robots UR10e ukladá nepohľadové diely do prepravných boxov. Takt výroby je 2ks naraz každých 35 sekúnd.Takt zakladanie sme nastavili na cca 16 sekúnd / kus. Diely sú uložené v prepravke tesne pri sebe, zapadajú do seba a vytvárajú oblúkový komín pri ukladaní. Pri nepresnom ukladaní dochádza k vzpriečeniu dielov a nedostatku miesta v boxe.

Presunuteľný robot Universal robots UR10e s 3D kamerou Pickit3D
Presunuteľný robot Universal robots UR10e s 3D kamerou Pickit3D

Rozpoznávanie dielov zo vstrekolisu s 3D kamerou

Používame 3D kamerový systém Pickit 3D. Pickit3D mimo iné umožňuje odoberanie dielov bez kalibrácie systému. Sníma polohu a orientáciu objektov v priestore, vie ich oddeliť od pozadia a podobne. Jednoducho nahráme CAD model, alebo si diel 3D „odfotíme“. Po pár klikoch funguje. Super zážitok a intuitívna funkcionalita.

To znamená – podstavu s kolaboratívnym robotom môžeme prisunúť voľne k stolu, či dopravníku. Systém rozpozná po spustení v priestore výrobok a vykoná paletizačný / zakladací program bez kalibrácie prostredia.

3D kamera Pickit3D
3D kamera Pickit3D

Kolaboratívny uchopovač OnRobot RG2

Gripper OnRobot RG2 umožňuje citlivé nastavenie upínacích síl tak, aby bol bezpečný pre obsluhu. Má integrované odmeriavania šírky upnutia, takže je možná kontrola, či má kus upnutý, alebo nie. Je ho zároveň možné použiť buď pre odoberanie iných dielov, či pomocné úkony.

kolaboratívny gripper OnRobot RG2 (1. generácia)
kolaboratívny gripper OnRobot RG2 (1. generácia)

Voľne presunuteľná robotická bunka

V priebehu pár chvíľ je tak možné zmeniť manuálnu obsluhu za obsluhu robotom pri ktoromkoľvek vstrekolise. Samozrejme s vopred zoradenou výrobou.

V tejto aplikácii už prediktívne riešime elimináciu viacerých možných chýb.

Napríklad odoberanie viacerých kusov zo stola, ak došlo k nezhodnej situácii. Prepolohovanie kusu pre presné zakladanie v oranžovom slidery, ak by došlo k nie presnému vyhodnoteniu miesta odobratia kamerou a podobe.

kolaboratívny gripper OnRobot RG2 (1. generácia)
kolaboratívny gripper OnRobot RG2 (1. generácia)

Ďalšie možnosti aplikácie kobotov v plastikárskom priemysle

Medzi ďalšie oblasti vhodné pre daný typ cobota v plastikárskom priemysle patria:

  • vyberanie dielov zo vstrekolisu
  • kontrola kvality s 2D kamerou, alebo 3D líniovým laserovým skenerom
  • vkladanie pinov, odihlovanie, leštenie, zrážanie prestrekov, vŕtanie, skrutkovanie
  • zakladanie do štruktúrovaných boxov
  • ukladanie celých balení na paletu

Viac info: bielik@stimba.sk +421 907 414 389

ďalšie videá: https://www.stimba.sk/video-universal-robots/

Súvisiace články

všetky články

Súvisiace videá

všetky videá

Sme pripravení
na akékoľvek výzvy

V Stimbe sme pomocou kolaboratívnych robotov Universal robots našli riešenia na mnohé problémy automatizácie. Naše riešenia nájdete v rôznych odvetviach priemyslu, svojím prístupom sú často netradičné a prelomové. Prinášame robotiku bližšie k ľuďom.

Ak sa chcete o kolaboratívnej robotike dozvedieť viac, ozvite sa nám. Radi vám predstavíme vaše možnosti!

kontaktujte nás