úvod |Blog |balenie | Palko – pomocník na konci výrobnej linky = paletizačný kobot

Palko – pomocník na konci výrobnej linky = paletizačný kobot

Autor: Andrej Bielik

Publikované: 08/19/19

Palko ukladá balenia na konci výrobnej linky a pomáha odľahčiť pracovníkov na linke. Zostavili sme ho na Slovensku.

Palko - paletizačný cobot

Palko – paletizačný cobot

Ešte balíte vo Vašej firme svoje výrobky napríklad do krabičiek a tieto ukladajú ručne kolegovia na paletu? Na konci výrobnej linky je často posledným úkonom položenie zabaleného výrobku na paletu. Z hľadiska ergonómie často nič moc a takisto viaže tento úkon na seba časť pracovnej kapacity, ktorá môže byť využitá inak. Napríklad pri samotnej výrobe, či nastavovaní a kontrole výrobného procesu. Najčastejšie sa tak deje v potravinárstve, či dokončovaní menších spotrebiteľských výrobkov.

Vysoká flexibilita paletizácie

Palko - ukladanie krabičiek štítkami smerom von

Palko – ukladanie krabičiek štítkami smerom von

V súčasnosti je možné takéto činnosti zveriť robotovi. Donedávna však bol takýto projekt časovo náročný, zaberal veľkú plochu a nebolo jednoduché ho

nastavovať, či prestavovať na nové výrobky. Bolo napríklad ťažko mysliteľné adaptovať sa na nízke výrobné dávky a častú zmenu produkcie.

Palko - príklad - odoberanie z 2 dopravníkov a ukladanie na 2 palety

Palko – príklad – odoberanie z 2 dopravníkov a ukladanie na 2 palety

Toto je však v dnešnej dobe už vecou minulosti. Sériovo vyrábané riešenie vieme nastaviť pre Vaše potreby už za pár týždňov aj s 2 paletami zaberá ani nie 3 m2. Ak Vaše výrobky vážia do cca 8 kg, tak Vám s ukladaním na paletu s vysokou pravdepodobnosťou budeme vedieť pomôcť. A to aj ak máte v sortimente desiatky, či stovky typov balení, používate kartónové preložky, či frekvencia výroby je pomerne vysoká (napríklad 20-40 balení za minútu | za splnenia určitých podmienok)

Palko - gripper na mieru

Palko – gripper na mieru

Pal.co [čítaj “Palko”] – pomocník vo výrobe – paletizačný kobot

Paletizácia je pre Palka povolanie ukladania krabičiek na palety.

Je pripravený zefektívniť výrobný proces a uľaviť kolegom od opakovanej činnosti ukladania krabíc s výrobkami na palety

Palko nadväzuje na naše skúsenosti z odlaďovania kolaboratívnych paletizačných aplikácii. Po hardvérovej stránke sme mu pridali množstvo detailov, ktoré sa nám osvedčili pri reálnych prevádzkach. Je vybavený snímačmi, svetielkami, tlačítkami, rýchlospojkami

Palko - jednoduché nastavenie polohy palety

Palko – jednoduché nastavenie polohy palety

Jeho mladší bratia boli uvedení do prevádzok menších firiem aj nadnárodných korporácii často bez

nutnosti použitia dotatočných bezpečnostných prvkov.

Pokročilý paletizačný softvér

Skutočným srdcom Palka je však softvérová nadstavba vyvíjaná a testovaná 4 roky na desiatkach rôznorodých aplikácii v EU a USA.

Palko - intuitívne nastavenie vstupných parametrov pomocou sprievodcu

Palko – intuitívne nastavenie vstupných parametrov pomocou sprievodcu

Umožňuje za použitia LEAN techník takmer okamžitú zmenu sortimentu a veľmi široké možnosti ukladania krabíc na paletu, ktoré boli len donedávna programátorskou nočnou morou.

Teraz si zoberiete svoj tablet alebo počítač a bez znalostí programovania naučíte Palka ako chcete krabičky v každej vrstve previazať zmenením vzorcov ukladania, či chcete použiť kartónové preložky, či používate ohrádky a on to celé ešte pre Vás zoptimalizuje.

Palko - nastavenie layoutu "zámkových" vrstiev

Palko – nastavenie layoutu “zámkových” vrstiev

Palko používa plug&play vyladené rozšírenia. Naučili sme ho ukladať krabičky do 2,1m alebo vyššie ak treba. Unesie asi 8kg naraz a ak zoberie po 2, tak zvládne položiť až do 20 krabičiek za minútu. No, ono sme už reálne zvládli aj 40, ale to je iný príbeh. Väčšinou však pomáha pri pozvoľnejších výrobách.

No a Palko je tiež skromný – stačí mu polmetrová medzera medzi 2 paletami no a keďže je aj šikovný tak v pohode zvládne odoberať naraz z 2 rôznych dopravníkov a ukladať na samostatné palety.

Ak je tu niečo čo mu chýba, tak mu to vyrobíme, alebo ho to naučíme. Každé jeho zamestnanie je niečím výnimočné, tak sa mu treba prispôsobiť. Niekedy sa potrebuje rozprávať s PLC, inokedy potrebuje často prispôsobovať dopravníky, alebo mu treba pripraviť špeciálne uchopovadlá.

Ak chcete Palka u Vás zamestnať alebo chcete vedieť viac, tak nám napíšte na bielik@stimba.sk alebo zavolajte. Najlepšie mu je v potravinárstve, logistike, alebo jednoducho na konci výrobných liniek.

Zhrnutie a pár zaujímavostí:

 • Palko vie nastúpiť do práce už za 3-5 týždňov od podpisu zmluvy.
 • Čas nasadenia na mieste vrátane zaškolenia je už od 1-2 dní.
 • Výška paletizácie je štandartne do 2,1m (bez prídavnej výsuvnej nohy 1,2m). Ako opciu je možné vybaviť systémom do 2,8m
 • zástavbová plocha je cca 3 m2 vrátane 2 EUR paliet. Prípadne cca 5m2 vrátane dopravníku s nastaviteľnými vedeniami..
 • bežnou súčasťou dodávky je 2m x 600mm dopravník s upraviteľnou šírkou a niekoľkými snímačmi produktov a zaplnenia
 • Palko si sám optimalizuje svoje pohyby a dáva pozor, aby do niečoho nenarazil
 • Softvérová nádstavba sa ovláda z bežného webového prehliadača a umožňuje rýchle a komplexné nastavenie vzorcov ukladania, vrstiev, smerov ukladania vrátane.
 • Softvér umožňuje kompletné doladenie detailov aj pre pokročilé aplikácie napríklad s prepojenín na externé PLC výrobnej linky.
 • Doplnkový softvér nainštalovaný v controlleri Universal robots umožňuje rýchle nastavenie a zmenu HW parametrov bez pokročilých znalostí programovania
 • sú možné aj individuálne aplikácie s ohrádkami, či “gutterboxami”
 • najmä pri vysokej frekvencii výroby umožňuje odobrať aj viacero balení naraz
Palko - jednoduché ovládanie a signalizácia pre obsluhu

Palko – jednoduché ovládanie a signalizácia pre obsluhu

Palko - vkladanie kartónových preložiek medzi vrstvami

Palko – vkladanie kartónových preložiek medzi vrstvami

 

 

Kontaktujte nás


  Ako dotknutá osoba týmto udeľujem súhlas prevádzkovateľovi, STIMBA, s. r. o., so sídlom Súvoz 1/1662, 911 01 Trenčín, IČO: 45 347 093, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Trenčín, Oddiel: Sro, Vložka č.: 22443/R, e-mail: mosny@stimba.sk, telefón: +421 907 713 202 (ďalej len „Prevádzkovateľ), so spracúvaním svojich osobných údajov v rozsahu: meno, priezvisko, e-mailová adresa a telefónne číslo, na účel priameho marketingu a propagácie výrobkov a služieb Prevádzkovateľa.

  Čestne vyhlasujem, že mám viac ako 16 rokov.

  Som si vedomá/ý, že poskytnutie osobných údajov, ako aj udelenie súhlasu s ich spracúvaním je dobrovoľné. Súhlas môžem kedykoľvek odvolať zaslaním písomného odvolania súhlasu na adresu Prevádzkovateľa alebo e-mailovú adresu Prevádzkovateľa. Prevádzkovateľ ma informoval v súlade s GDPR (viac TU)

  SúhlasímNesúhlasím

  Ing. Michal Mosný

  MD / Konateľ spoločnosti

  +421 907 713 202 mosny@stimba.sk

  Ing. Andrej Bielik

  prokurista, robotika

  +421 907 414 389 bielik@stimba.sk