Zakladanie doštičiek do stroja kobotom

Andrej Bielik

02/26/18

Nezaradené

Pred pár dňami som bol v spoločnosti, kde opracovávajú MDF pre Ikeu. Predviedol som im koncept rozpaletizovania palety s doštičkami, ktoré idú do vŕtacieho stroja a tu je krátke video s rýchlou aplikáciou, ktorú sme si nahrali.

Od prinesenia robota, po jeho zapojenie, zapnutie, nastavenie, naprogramovanie jednoduchej rozpalitizačnej aplikácie, senzorov sily optoforce, vákua, zakladania a spustenia videa prešlo rádovo 20-25 minút. Na konci je aj náhľad programu.

Problém s meniacou sa výškou doštičiek sme poriešili senzorom sily nad prísavkou, ktorý snímal dotyk s doštičkou (dali sme cca 5 Newtnov v osi Z – zamedzujeme tak napríklad nárazom, nehodám a nezhodám). Kvôli dosahu najmenšieho robota UR3 (budú potrebovať najväčšieho, UR10) sme použili najmenšie doštičky – 3 vedľa seba (naprogramovali sme prvú a poslednú, strednú si nájde sám).

Ukázali sme si ako sa rovnako dá za pár minút naprogramovať celá 3D EUR paleta a ako si vieme “hmatom” nájsť v automatickom režime kde sme, ako si ľahko naprogramujeme odstránenie medzivrstvových priečnych doštičiek a podobne. Uloženie doštičky do pilky taktiež používa pocit hmatu pre správne uloženie. Zďaleka to nie je odladená aplikácia z hľadiska presností a orientácie dielov, ale ukazuje ako ľahko sa dá robot nastaviť. V praxi sa samozrejme ešte doplnia prípravky a prítomnostné čidlá, pripravia viacúčelové vákuové uchopovače…

Riešenie, ktoré pripravujeme umožní pracovníkom si premiestniť robota podľa potreby na iné pracoviská, tam kde ho potrebujú v troj-smennej prevádzke najviac. Hlavne sami videli, že si ho budú vedieť nastaviť a používať. Najčastejšie tu roboty budú paletizovať rôzne veľké doštičky, alebo ich vkladať do strojov. V budúcnosti možno aj leštiť, obrusovať, či montovať. Stimba je integrátor kolaboratívnych robotov – vytvárame v praxi ľahko použiteľné riešenia, keď mnohí máme akútny nedostatok pracovníkov, alebo robia prácu, ktorá dlhodobo ničí ich zdravie (chrbát, ruky, karpály,…).

Najnovšie články

Súvisiace videá