Brúsenie zvarov s kolaboratívnym robotom UR10e

Zostrih z 3 testov brúsenia zváraných profilov s kolaboratívnym robotom pre slovenského zákazníka. Málokto vydrží brúsiť od rána do večera zvary bez zdravotných následkov a takýchto ľudí je aj ťažké nájsť. Keď sú, treba im dať radšej čo najviac odbornú prácu.

Použili sme Universal robots UR10e so vstavaným silovým senzorom, bežnú uhlovú brúsku s na mieru vyrobenou prírubou – s možnosťou prepojenia na bezpečnostný okruh.

Testy sme robili na základe viacročných skúseností s forcesenzormi a s nadstavbovým softvérom pre rýchle a jednoduché nastavenie dráh.

Ako sme to vymysleli: Naučenie nových pohybov pre nový diel je záležitosťou pár minút. Je predpripravená štrukúra programu s komentármi o použití. Netreba mať takmer žiadne znalosti o programovaní. Nové dráhy sú naučiteľné voľným premiestnením upnutého nástroja.

Robot sa pohybuje s nástrojom len v definovanom pásme oproti naučenej tráhe (napríklad +/-5mm v Z nástroja). Pritom vyvíja požadovanú silu na obrobok a aktívne kopíruje povrch. Miera prítlaku, či responzivity je ľahko nastaviteľná podľa potreby.

Na základe našej skúsenosti a tréningu sa obdobné robotické aplikácie naučili obsluhovať a nastavovať bežní pracovníci vo výrobách, ktorí robota predtým ani nevideli. Samozrejme museli chcieť. :)

Vo výsledku sa všetci posunuli ďalej odbornostne, platovo (v prípade úkolu), zvýšili kvalitu výstupu a ušetrili svoje zdravie od namáhavej činnosti. Firmy zvýšili kvalitu produkcie aj prietok výrobou s rovnakým personálnym obsadením.

článok na našom blogu: https://www.stimba.sk/brusenie-zvarov-kolaborativnym-robotom-jednoducho/

brúsenie a leštenie, odihlovanie, zváranie a plazma,

Súvisiace videá

HERN nové metódy zvárania s ...

Workshop a testy vo zvarovni HERN. Všeobecný nedostatok skúsených zváračov. Zváranie cobotom je silným trendom vo svete. Používanie…

zváranie a plazma,

Automotive aplikácia kovových klipov robotom ...

Od nového roka nastúpil do práce v automotive náš klipovací cobot. Doslova sa stal hneď obľúbený medzi kolegami…

automotive, injekčné vstrekovanie, kontrola kvality, stimba aplikácie, výmena nástrojov,

Feasibility brúsenie zvarov pre Koval ...

Úspešný feasibility test brúsenia zvarov pre KOVAL SYSTEMS, a. s.. Jednoduché nastavenie aj ovládanie. Brúsenie zvarov je namáhavé…

brúsenie a leštenie, Nordbo príslušenstvo,