Skrutkovanie

Automatické skrutkovanie robotom. Pre presnú montáž povedľa ľudí. Vlastné aplikácie aj s vysokými momentami priamo v automobilke.

Niektoré špecifické diely alebo komponenty vyžadujú okrem ich samotnej výroby aj ďalšie úkony, ako napríklad skrutkovanie. Často sa táto operácia realizuje až na ďalšom pracovisku, zbytočne sa však navyšuje počet potrebných operátorov a náklady firmy. Celý proces vieme zefektívniť a túto operáciu integrovať už do výroby. 

V KIA Slovakia sa nám podarilo zvýšiť produktivitu vďaka vysokomomentovému skrutkovaniu – navrhli sme systém cobotov skrutkujúcich 5 modelov karosérií, cyklus sme skrátili o cca 4 sekundy

Tento bezkartáčový skrutkovací systém je určený na použitie s kolaboratívnymi robotmi na bezpečnú, ľahko použiteľnú a konzistentnú montáž skrutiek vyžadujúcich uťahovací moment do 3,5 Nm. Robot SD35 je vyrobený pre skrutkovanie typu pick&place. Skrutky vyberá z automatického podávača skrutiek umiestneného v dosahu robota a skrutkuje v naprogramovaných bodoch zasunutia. Hodí sa pre malosériovú, sériovú i hromadnú výrobu.

Vyššia efektivita 

Automatizácia s využitím cobotov môže byť pre mnohé podniky zásadným krokom v modernizácii ich výrobných procesov. Skrutkovací cobot zvládne nepretržitú prevádzku 24/7, nepotrebuje prestávky. Automatické skrutkovanie prispieva k vyššej kvalite výsledkov, zníženiu chybovosti a času potrebného na dokončenie operácie. Kolaboratívny robot dokáže významne ovplyvniť efektivitu výrobného procesu. V súčasnosti patrí skrutkovanie medzi najpoužívanejšie aplikácie v kolaboratívnej robotike. 

Všestranné využitie

Automatické skrutkovanie je vhodné aj pre použitie viacerých veľkostí a typov skrutiek. Skrutky je možné vkladať do protiľahlých otvorov s hĺbkou až 15 mm od povrchu. Skrutkovač Spin Robotics zvládne aj úzke a ťažko prístupné priestory. Skrutkovače sú k dispozícii s automatickou výmenou bitov či rozšírením o nový zásobník. 

Rýchlosť a konzistentná kvalita

Plug&play príslušenstvo od Spin Robotics vám umožňuje využívať viacero typov skrutiek s rýchlosťou až 6 skrutiek za menej než minútu. To všetko s perfektnou presnosťou. Automatizované skrutkovanie pomocou cobota je zárukou konzistentného výsledku. 

Spin robotics skrutkovanie s Universal robots
Spin robotics skrutkovanie s Universal robots

Jednoduchá kontrola kvality

Celé riešenie je možné integrovať v rámci Industry 4.0 a vizualizovať aktuálne prebiehajúce úkony. Kvalitu výroby si dokážete odkontrolovať priamo na obrazovke – už žiadna chýbajúca skrutka a vrátené dávky! Výstupom sú aj podrobné štatistiky a infografiky pre manažment.

Flexibilita a modularita

Systém dokážeme integrovať spolu s Universal Robots buď priamo do vašej existujúcej pracovnej stanice alebo ako prídavný modul na zvlášť podstavci (prípadne navrhneme úplne nové riešenie šité na mieru vašim požiadavkám). Cobota jednoducho a bez zdĺhavého programovania prenastavíte na inú úlohu, je preto vhodný aj pre časté zmeny (high mix, low volume). Navyše ho môžete flexibilne presúvať vo výrobe podľa potreby. Ak ho momentálne nepotrebujete na skrutkovanie, môžete ho využiť na iných pracoviskách. 

→ Coboty nepotrebujú svoj vlastný ohraničený priestor oddelený od operátorov. V porovnaní s konvenčnými automatizovanými systémami sú kompaktnejšie, flexibilnejšie, nevyžadujú rozsiahle nastavovania a majú nižšie náklady na implementáciu a údržbu. Kolaboratívne roboty sú vybavené softvérom a senzormi, ktoré im umožňujú bezpečne a efektívne pracovať v blízkosti ľudí.

Odbremenenie pracovníkov

Manuálne skrutkovanie predstavuje nezáživnú a rutinnú prácu, ktorá pracovníkov veľmi rýchlo prestane baviť. Nechajte túto prácu na robota a svojim pracovníkom umožnite vykonávať činnosti, ktoré budú pre nich záživnejšie a atraktívnejšie. 

Bezpečnostné funkcie

Pre skrutkovanie používame plug&play skrutkovače Spin Robotics, ktoré majú integrované množstvo bezpečnostných funkcií. Prepracovaný bezpečnostný systém umožňuje spoločné fungovanie pracovníka a cobota bez akýchkoľvek zábran (priestorového ohraničenia či klietky). Operátori môžu bez problémov pracovať vedľa cobota – ten im zabezpečuje vysokú úroveň ochrany pred možnými úrazmi.

Skrutkovač skrutku naberie, nesie a aplikuje v krytovanej pozícii. Bezpečnostný štít zakrýva bit a skrutku počas pohybu, čím chráni operátorov pred rotujúcimi a ostrými prvkami. Ak nástroj neočakávane narazí do nejakého predmetu, bezpečnostný senzor okamžite zastaví robota. Manuálne potom môžete rameno nadvihnúť či presunúť podľa potreby. 

Bezpečnostné prvky skrutkovača Spin Robotics

Jednoduché programovanie trasy

K nastaveniu automatického skrutkovania pomocou cobota nepotrebujete žiadne predchádzajúce skúsenosti s robotikou. Prostredie programovania je veľmi intuitívne a aj osoba bez skúseností sa dokáže naučiť obsluhovať robota do pár desiatok minút. 

Dodávané učiace pero pomáha používateľovi nastaviť presnú polohu bodov zasunutia skrutky. Po stlačení tlačidla voľného pohybu sa nástroj môže presunúť do ďalšej polohy. Pomocou konfigurovateľného tlačidla môžete ukladať body trasy, spúšťať skrutkovač a pod.

Skrutkovač Spin robotics SD35 v Elvyz

Pomocou kolaboratívneho skrutkovača môže spoločnosť Elvez kombinovať používanie kolaboratívneho robota na opakované, jednoduché úlohy a zároveň umožniť svojim zamestnancom vykonávať úlohy s väčšou samostatnosťou a pridanou hodnotou. To má pozitívny vplyv na kvalitu výroby a náklady

čitať viac

Riešenia robotiky

Sme pripravení
na akékoľvek výzvy

V Stimbe sme pomocou kolaboratívnych robotov Universal robots našli riešenia na mnohé problémy automatizácie. Naše riešenia nájdete v rôznych odvetviach priemyslu, svojím prístupom sú často netradičné a prelomové. Prinášame robotiku bližšie k ľuďom.

Ak sa chcete o kolaboratívnej robotike dozvedieť viac, ozvite sa nám. Radi vám predstavíme vaše možnosti!

kontaktujte nás