Smooth tool pre zváranie s UR

Smooth tool je špecializovaný softvér pre zváracie aplikácie. Tvorba komplexných zvarov je veľmi rýchla. Funguje so všetkými zváračkami Mig/Mag a Tig či dokonca laser. Natívna integrácia je s Fronius.

Automatizované robotické zváranie, ideálne pre zvýšenie prietoku výroby firmou – t.j. s rovnakým počtom zváračov spravíte viac. So Smooth robotics a Universal Robots nepotrebujete ani špecializovaných programátorov robotov. Rozhranie nastavovania je veľmi jednoduché a preto ho zvládnu to aj šikovnejší pracovníci na dielni. Skladá sa z 2 hlavných komponentov:

  • HW príruby
  • Softvérového rozšírenia URCAP pre Universal robots

Výhody tohto riešenia sú hlavne a nepochybne konzistentná kvalita zvarov, alebo stála rýchlosť zvárania. Pre veľa spoločností je problém, alebo strašiak programovanie – čo v tomto prípade nie je problém, nakoľko zásah programátora nie je potrebný, keďže všetko je riešené intuitívne. Viac informácií viete nájsť aj v prezentácii.

Princíp fungovania – SW URCAP

Zvárate s Vašimi zariadeniami (je možné použiť MIG, MAG, TIG, alebo laser), ktoré upevníte do HW príruby. Následne robota naučíte pohyby, ktoré má pri zváraní vykonávať, nastavia sa parametre zvárania a zariadenie je pripravené na použitie. Samotné učenie robota, akým spôsobom zvárať je formou Teach In, kde vy robota prevediete smerom kde má zvar vytvoriť a následne si môžete v simulácii tento pohyb skontrolovať.

Typy a parametre zvarov

Pri zváraní je potrebné nastaviť bod priblíženia, začiatočný a koncový bod a následne parametre, ako napríklad rýchlosť, typ pohybu a podobne. Pokiaľ je smer a cesta v poriadku, nastavenie potvrdíte a robot je pripravený na vytvorenie zvaru.

Nastavenie zvaru v rozhraní URe

Program ponúka viacero možností vzorov zvaru, ktoré sú naďalej dopĺňané podľa požiadaviek užívateľov. Medzi základné vzory patrí konvexný, konkávny, “zig-zag”, alebo kruhovaný. Pomocou parametrov vieme nastaviť všetky potrebné hodnoty tak, aby vyhovovali presne Vášmu spôsobu zvárania a preto toto riešenie ponúka vysokú univerzálnosť.

Nastavovanie parametrov v Teachpendante URe

Týmto softvérovým balíčkom spravíte zo svojho UR skutočného zváracieho kolaboratívneho robota. Ideálneho aj na malosériovú či kusovú výrobu (ťahanie presných, či zložitých zvarov) a tým pomáhajúceho s nedostatkom skúsených zváračov.

Funkcia Offset

Pomocou funkcie offset dokážete nastavené parametre preniesť na nové miesto vrámci X Y Z súradníc. Vďaka tomu je možné zvárať viacero rovnakých predmetov na rôznych miestach pracovného stola.

To dáva priestor na výrazné zefektívnenie zvárania, ale aj celého výrobného procesu, keďže pracovný stôl je možné navrhnúť tak, aby naň bolo možné umiestniť viacero zváraných predmetov a jedným spustením dokáže cobot zazvárať viac na jeden raz.

HW príruba

Pripevňuje sa priamo na robota – najčastejšie UR10 alebo UR10e. Na druhú stranu príruby sa pripája tvarová príruba pre horák (držiak horáka).

Príruba podstatne zjednodušuje fyzické nastavovanie dráh, keďže uvoľňuje ruky operátora. Po stlačení dedikovaného čierneho tlačítka sa uvoľnia kĺby robota, čo je obrovská výhoda, keďže bežne je potrebné pre manuálne manipulovanie s cobot-om mať stlačené tlačidlo na techpendant-e.

Ďalšie dve tlačítka slúžia na priame zadávanie traťových bodov bez dotyku s teachpendantom. Jedno tlačítko slúži na zadávanie lineárnych pohybov (zvarov), druhé tlačítko na zadávanie oblúkových pohybov (zvarov) – či už rohových alebo na obváranie kruhových profilov. Viac o funkcionalite v časti SW.

Príruba s tlačidlami pre ovládanie programu a uchytenie horáka

Tlačítka sú taktiež podsvietené a dávajú spätnú väzbu o procese, aby ich používanie bolo čo najefektívnejšie. Príruba sa dokáže otáčať o 360 stupňov, preto je zaručené, že horák sa dokáže dostať do akejkoľvek polohy.

Jednoduché ovládanie

Najnovšie aktualizácie priviedli softvér ešte o krok bližšie k zákazníkom – vďaka vylepšenému rozhraniu je možné všetko ovládať ešte rýchlejšie a jednoduchšie ako doteraz, s využitím tzn. “toolbaru”, resp. stavového riadku, kde je možné rýchlo ovládať posuv drôtu, alebo simulovať ochrannú plynovú atmosféru, ako aj výfuk vzduchu a ostatné funkcie potrebné počas procesu zvárania.

Nová verzia softvéru po Vás kontroluje zadané parametre – aby sme sa vyhli možnosti pochybenia operátora, alebo obsluhy, zadávané parametre zvárania sú kontrolované v reálnom čase po ich vložení a sú zobrazované upozornenia, pokiaľ sú zadané nesprávne.

Integrácia Kemppi

Spoločnosť Kemppi je lídrom v oblasti konštrukcie komponentov pre oblúkové zváranie. Venuje sa zvyšovaniu kvality a produktivity zvárania prostredníctvom neustáleho vývoja zváracej technológie. Spoločnosť Kemppi poskytuje pokročilé produkty, digitálne riešenia a služby profesionálom zo zváračských spoločností v priemysle, ako aj malým podnikom.

Kemppi

Výhodou integrácie Kemppi ako Vášho zdroja pre zváranie robotom je nepochybne jeho komunikácia priamo s robotom, vďaka ktorej sa otvárajú ďalšie nové možnosti – spravovanie všetkých parametrov priamo z jednej obrazovky bez obáv z chýb, alebo problémov, ktoré by mohli vzniknúť pri používaní alternatívnych zariadení. Vďaka tomuto zdroju parametre zvárania je možno konfigurovať priamo počas vykonávania programu.

Video

Stimba Robotické zváranie Mig – stehovanie s UR10e, Smooth tool a Kemppi

Naučíme zváračov zvárať s cobotom do 30 minút!
Tu je 3 minútová ukážka Mig zvárania s UR10e + Smooth tool + Kemppi Tvorba stehov s preváraním materiálu so vzorom “polmesiaca”

Na stiahnutie

Súvisiace videá

Zváranie Tig s UR10e | ...

Z testu pri odovzdaní do užívania vo Švec group: Tig pulzné zváranie s prídavným drôtom = UR10e +…

stimba aplikácie, zváranie a plazma,

Demo zváranie | 2 programy ...

Demo zváranie | 2 programy pripravené za 10-15 minút, ktoré si klient spravil sám = okamžitá objednávka od…

zváranie a plazma,

Mig zváranie s Kemppi X450, ...

V auguste sme prvýkrát integrovali ručné Mig zváračky Kemppi s Universal robots. Videá vznikli v priebehu hodiny od…

stimba aplikácie, zváranie a plazma,

Zváranie Mig – oprava ťažkej ...

Kolaboratívne zváranie – 30 minút nastavovania pre 3,5 hod zvárania Prípadová štúdia zo švédskej 6-človekovej firmy špecializujúcej sa…

zváranie a plazma,

Súvisiace články

všetky články