Ako kolaboratívne roboty UR pomáhajú pri odstránení slepoty vo svete

Andrej Bielik

06/7/17

prípadové štúdie | zaujímavosti

Bol som nesmierne dojatý, šťastný, vďačný a hrdý, keď som na UR blogu našiel nasledovný článok o Aurolab a použití kolaboratívnych robotov.

Aurolab4

Na úvod: O činnosti neziskovky Seva foundation fungujúcej od 70-tych rokov viem už nejaký čas. V Indii a Himalájach bolo z viacerých dôvodov (ostré slnko, sneh, zápaly…) milióny ľudí slepých len kvôli šedému zákalu. Tento bol odstániteľný pár minútovou operáciou a bolo potrebné len jednoduché vybavenie. Operácia, ktorá na západe stojí pár tisíc USD/EUR však pre masy/milióny chudobných v Indii, Pakistane, Nepále, Bangladéši,… bola nedostupná. Iniciatívou Dr. G.Venkataswamy a niekoľkých ľudí zo západu ako Larry Brilliant, Ram Dass, či Steve Jobs… sa podarilo získať expirované šošovky a materiál a zmeniť život 3 miliónom ľudí zdarma. V roku 1992 vznikla spoločnosť Aurolab, ktorá za zlomok západných cien vyrába materiál a liečivá exportované do 130 chudobných krajín a zachránila už desiatky miliónov ľudí pre nich inak nedostupnými liekmi a materiálom. Slúžiť ľudom v núdzi je najvyšším naplnením života každého človeka a prejavením jeho najskrytejšieho potenciálu.

Ako kolaboratívne roboty Universal Robots pomáhajú pri odstránení slepoty vo svete

Medzi riešeniami, ktoré Aurolab poskytuje neziskovým organizáciám a nemocniciam globálne je ich cataract kit = kit na odstraňovanie šedého zákalu, ktorý sa skladá z produktov používaných pri operácii a taktiež intraokulárnych šošoviek, ktoré pomáhajú ľuďom v znovuzískaní zraku po operácii.

Precíznosť a presnosť boli extrémne kľúčovými pre celý výrobný proces intraokulárnych šošoviek, pre úlohy akými sú manipulácia s materiálom a prekladanie komponentov. A tak začal Aurolab spolupracovať s jedným z distribútorov Universal Robots v Indii, aby zoptimalizoval svoje výrobné procesy.

Roboty museli byť bezpečné a komforné na používanie personálom. Okrem bezproblémového spojenia s pracovnou silou, koboti od Universal Robots boli vybraní pre ich cenovú dostupnosť, zníženú spotrebu energie a bezpečnosť, ktorá zaisťovala, že bezpečnostný systém zastaví činnosť, keď sa použije záťaž (narazí do prekážky).

Spoĺahlivosť našich produktov bola verifikovaná po dokázaní spoľahlivosti konceptu úplne prvého cobota, po ktorom následne objednali sedem ďalších do svojho závodu. Po dodaní kolaboratívnych robotov do ich procesu, Aurolab zistil, že nastalo masívne 15% zvýšenie ich produkcie, s viac ako 2.000.000 šošoviek ročne.

Po tom, ako Aurolab pochopil benefity kolaboratívnych robotov, ľudia benefitujú a získavajú svoj zrak späť v rýchlejšej miere.

Čo ešte zaujalo je miera návratnosti investície v Indii, ktorá dosiahla 2 roky.

Aurolab, India, zdravotníctvo

Úlohy vyriešené kolaboratívnymi robotmi:

Manipulácia s materiálom, zakladanie

Výzvy vyriešené:
Obslúžené hlavné úlohy, ktoré si vyžadovali flexibilitu, produktivitu a spoľahlivosť

Návratnosť investície ROI nižšia ako 2 roky

Zvýšená produktivita a kvalita

Kľúčoví nositelia hodnoty:

0,1 mm opakovateľná presnosť

Jednoduchosť, bezpečnosť a od prirodzenosti kolaboratívnosť

Môžu pracovať bez klietky (predmetom posúdenia rizík) v obmedzených priestoroch.

Aurolab1 Aurolab2 Aurolab3
Aurolab5

anatómia oka
anatómia oka

Súvisiace články

všetky články

Súvisiace videá

všetky videá

Sme pripravení
na akékoľvek výzvy

V Stimbe sme pomocou kolaboratívnych robotov Universal robots našli riešenia na mnohé problémy automatizácie. Naše riešenia nájdete v rôznych odvetviach priemyslu, svojím prístupom sú často netradičné a prelomové. Prinášame robotiku bližšie k ľuďom.

Ak sa chcete o kolaboratívnej robotike dozvedieť viac, ozvite sa nám. Radi vám predstavíme vaše možnosti!

kontaktujte nás