Paletizácia pomocou cobota: PALco

Efektívne a pružné riešenie paletizácie krabíc, boxov a ďalších produktov s minimálnymi nárokmi na priestor, ktoré jednoducho implementujete do vašej výroby.

Fyzicky náročné manuálne ukladanie krabíc na paletu nahrádza v mnohých firmách paletizácia pomocou cobota – hlavne kvôli dosiahnutým úsporám, vysokej flexibilite tohto riešenia a možnosti využitia pracovníkov na iné činnosti. PALca sme vyvinuli v spolupráci s nórskym Rocketfarm. Je nasadený v 24/7 prevádzkach a dokáže spracovať až 55 paletizačných operácií za minútu. Bez klietok na malej ploche, jednoducho presunuteľný a s intuitívnym ovládaním. Nastaviť nové typy ukladania dokáže aj obsluha, a to bez akejkoľvek znalosti programovania. 

Ukážka nastavenia paletizácie a depaletizácie pomocou intuitívneho paletizačného softvéru Pally

PALco predstavuje rýchle, presné a spoľahlivé riešenie paletizácie krabíc, boxov či iných produktov. Dokáže znížiť chybovosť a zvýšiť efektivitu v logistike a výrobe. Ukladanie tovaru na palety sa stane jednoduchým automatizovaným úkonom, ktorý odbremení operátorov od repetitívnych a fyzicky náročných činností a pomôže vyriešiť problémy s normami. Paletizačný cobot je vhodný aj na časté zmeny (high mix, low volume). 

Výhody, ktoré prináša PALco

Rýchla návratnosť a vyššia produktivita

Paletizačný cobot dokáže zvýšiť produktivitu a efektivitu výroby. Pracuje 24/7 bez nutnosti prestávok, znižuje chybovosť, minimalizuje poškodenia tovaru a prácu robí rýchlejšie a efektívnejšie ako človek. Rýchla návratnosť investície, zefektívnenie procesu paletizácie a odbremenenie zamestnancov od namáhavej práce sú najčastejšie dôvody pre implementáciu paletizačného cobota do výroby.

Odbremenenie pracovníkov

Balia vaši zamestnanci výrobky do krabičiek a na konci výrobnej linky ich ukladajú ručne na paletu? Osloboďte ich od tejto repetitívnej, únavnej a často i namáhavej činnosti, ktorá na seba zbytočne viaže časť pracovnej kapacity. Získanú kapacitu tak môžete využiť pri samotnej výrobe, nastavovaní a kontrole výrobného procesu.

Flexibilita a kompaktné rozmery

Paletizačný cobot PALco predstavuje naozaj pružné riešenie. Nakoľko cobota jednoducho a rýchlo preprogramujete, môžete ho premiestňovať na jednotlivé pracoviská podľa potreby. Viete ho využiť pre rôzne typy balení, výroby a paletizácie. Má kompaktné rozmery, vďaka ktorým ho dokážete implementovať aj do stiesnenejších priestorov. Spoločne s dvoma europaletami zaberá len 3 m2.

→ Coboty nepotrebujú svoj vlastný ohraničený priestor oddelený od operátorov. V porovnaní s konvenčnými automatizovanými systémami sú kompaktnejšie, flexibilnejšie, nevyžadujú rozsiahle nastavovania a majú nižšie náklady na implementáciu a údržbu. Kolaboratívne roboty sú vybavené softvérom a senzormi, ktoré im umožňujú bezpečne a efektívne pracovať v blízkosti ľudí.

Univerzálnosť

PALco dokáže pracovať s rôznymi paletizačnými nastaveniami. Je schopný ukladať rôzne rozmery a tvary balení s hmotnosťou až 20 kg na 2 palety a z 2 dopravníkov súčasne. Má vertikálny zdvih až 2,45 m, vie využívať a vkladať preložky, zvláda zámkové vrstvy. Súčasťou dodania je vždy aj 2 × 0,6 m dopravník s upraviteľnou šírkou, spolu so snímačmi produktov a zaplnenia. 

Optimalizácia pohybov a rýchlosť ukladania

Počas paletizácie sa pohyby cobota optimalizujú – upravia sa tak, aby boli čo najviac plynulé, rýchle a presné. Tým je zabezpečená minimalizácia času potrebného na bezpečné odloženie tovaru. PALco dokáže vykonať až 55 paletizačných operácií za minútu. Konkrétnu rýchlosť ukladania výrobkov si zvolíte podľa svojich potrieb. Ak potrebujete rýchle pohybovanie, nastavíte si vyššiu rýchlosť pri zachovaní plynulosti pohybov a bezpečnosti prevádzky. Ak ho však nepotrebujete, môžete si nastaviť nižšiu rýchlosť, znížiť tak zaťaženie cobota a predĺžiť jeho životnosť.

Intuitívne ovládanie

Cobota je možné ovládať bez zložitého programovania. Vďaka pokročilému paletizačnému softvéru si rýchlo a efektívne nastavíte alebo zmeníte typ, vzor a vrstvy paletizácie. Aj naozaj zložité paletizačné vzory si tak dokážete jednoducho pripravovať sami. PALca môžete kompletne nastaviť mimo jeho rozhrania z webového prehliadača, a tým neprerušiť proces paletizácie. Viete ho taktiež prepojiť s externým PLC výrobnej linky či inými externými aplikáciami – cobot tak dokáže komunikovať so všetkými zariadeniami, s ktorými potrebujete.

Rýchle nasadenie

Nakoľko toto pracovisko vyrábame sériovo a prispôsobujeme potrebám každého zákazníka, vieme ho dodať do 3 – 5 týždňov a kompletne nastaviť do 2 dní. Vieme vám taktiež pomôcť zefektívniť ďalšie procesy ako balenie či skladanie krabíc.

Paletizačný robot Palco
Robotické pracovisko PALco

Jednoduché programovanie

Paletizačný softvér Pally od firmy Rocketfarm je navrhnutý tak, aby poskytol možnosť rýchlo a intuitívne nastaviť všetko potrebné. Paletizačnú úlohu si vytvoríte a následne upravíte v online editore. Nastavíte si rozmery a váhu boxu, vyberiete, ako majú byť boxy uložené a kam má smerovať etiketa. Následne si zvolíte rozmery palety. Posledným krokom je nastavenie vrstiev, celkového počtu boxov, vzoru paletizácie a prípadne používanie oddeľovača vrstiev (kartónové preložky a pod.).

Palco by Stimba

Všetky nastavenia sa následne premietnu do programu cobota, kde sa doprogramujú ostatné kritické funkcie ako odobratie produktu/boxu a jeho uloženie, prípadne lokalizovanie pozície preložky. Celý proces naprogramovania úlohy pre paletizačného cobota je otázkou niekoľkých minút.

Overte si svoj paletizačný projekt

Uskutočniteľnosť a efektivitu projektu paletizácie si viete jednoducho overiť pomocou MyRobot.cloud – Fast Track. Ako?

  1. Vyplňte v 3 jednoduchých krokoch všetky potrebné údaje ako rozmery, hmotnosť a požadovaná orientácia produktov a zvoľte paletizačný vzor, ktorý vám vyhovuje.
  2. Spustite simuláciu.
  3. Do 1 hodiny máte zdarma k dispozícii kompletnú projektovú správu a vizualizáciu.

Vďaka MyRobot.cloud – Fast Track získate návrh paletizačného riešenia, ktorý presne spĺňa vaše požiadavky.

Video

Paletizačný cobot PALco – skúšobná prevádzka v HOPI

Koncom septembra 2020 sme uviedli do prevádzky HOPI v Stránčiciach pri Prahe ďalšieho zamestnanca menom PALco zo slovenska. 

HOPI je expert na logistiku. Venuje sa aj VAS – Value Added Services pre svojich partnerov ako sú Procter&Gamble, Nestlé, Beiersdorf, Mondeléz, Lindt a mnoho ďalších. VAS znamená napríklad prebaľovanie produktov z logistických balení, označovanie a vkladanie do obchodných balení (SRP) alebo display boxov. 

Paletizačný cobot PALco má za úlohu ukladať na palety krabice rôznych rozmerov a váh. Hlavne však s presným nastavením orientácie štítkov a s kartónovými preložkami všade kde treba podľa vychystávacieho predpisu.

Príprava zložitého paletizačného programu netrvá viac než pár minút a zvládne to užívateľ s nulovými znalosťami programovania robotov. 

Dokáže ukladať do 2,15m. V prípade potreby je celé pracovisko vrátane dopravníka a preložiek presunuteľné k inej linke. 

Video je zo skúšobnej prevádzky ako súčasť rozvoja automatizácie v logistike. Koncom októbra pribudne samozarovnávajúci dopravník. 

Akonáhle sa uvoľnia cestovné obmedzenia v ČR/SR bude nasledovať video z ostrej prevádzky už so samozarovnávacím dopravníkom.

www.palco.stimba.sk

Na stiahnutie

Súvisiace videá

Paletizácia cobotom od Olmia

Pekné paletizačné video od holandského bratranca nášho Palco. Malý footprint, veľká prispôsobivosť, multipick, ukladanie do 2,1m. Video je…

PAL.co, paletizácia,

Súvisiace články

všetky články

Riešenia robotiky

Paletizácia pomocou cobota: PALco

Palco bol vyvinutý v Trenčíne v spolupráci s nórskym Rocketfarm. Je nasadený v 24/7 prevádzkach a reálne ukladá až do 45 krabíc/min alebo do výšky 2,1m. Užívatelia si vedia vlastné aj veľmi zložité layouty pripraviť sami.

zistiť viac

Zváranie cobotom: FERco

Zváranie s Universal Robots predstavuje krátku dobu návratnosti investície, zvýšenie produktivity a prietoku výroby s nadstavbou pre UR pre jednoduché programovanie aj bez predchádzajúcich skúseností. Využije aj Vašu staršiu zváračku, aj pri malosériach od 2 ks.

zistiť viac

Obsluha vstrekolisov

Odoberanie, ukladanie, kontrola a montáž s použitím presunuteľného cobota a 3D kamery Pickit3D. Riešenia nasadené v automotive na slovensku.

zistiť viac

Automatický sorting – triedenie produktov

Sorting v automatickej podobe s všestranným využitím.

zistiť viac

Nanášanie a dávkovanie tmelov a lepidiel

Plug&play nanášanie rôznych lepidiel, silikónov, butylov, tesnení, izolácii

zistiť viac

Obsluha CNC strojov

Ani obsluha CNC s kolaboratívnym robotom nemusí byť komplikovaná, či už sa jedná o staré, alebo nové zariadenia, automatizovať je možné takmer všetko.

zistiť viac

Brúsenie a leštenie

Brúsenie a leštenie kolaboratívnymi robotmi je cenovo podstatne

zistiť viac

Lakovanie

Revolúcia v lakovaní a nanášaní farby s využitím kolaboratívnych robotov.

zistiť viac

Linka na balenie produktov do krabíc

Všetko modulárne s Universal robots. Vyformovanie a podlepenie krabice | výstupná kontrola produktu | vloženie do krabice | zatvorenie krabice | paletizácia

zistiť viac

Skrutkovanie

Automatizovanie skrutkovania s kolaboratívnymi robotmi

zistiť viac

Odihlovanie

Plne automatické odihlovanie kolaboratívnym robotom takmer akéhokoľvek obrobku.

zistiť viac

Sme pripravený
na akékoľvek výzvy

V Stimbe nájdeme riešenie na každý problém automatizácie. Robota naprogramuje, navrhneme jeho príslušenstvo, otestujeme a celé robotické pracovisko u vás odladíme a zaškolíme personál nielen na obsluhu ale ja na zmenu výrobného procesu.

kontaktujte nás