Brúsenie a leštenie

Úpravy povrchov rôznych materiálov. Automatické brúsenie zvarov, leštenie plechov alebo brúsenie hrán naučíte jednoducho aj cobota.

Brúsenie a leštenie kolaboratívnymi robotmi je cenovo podstatne dostupnejšie ako veľké priemyselné aplikácie s cenovkou často na úrovni 200-300tis. €. Samozrejme má svoje výkonnostné a dosahové limity. Zároveň však používa obdobné technológie. Napríklad elektro-pneumatická kompenzácia prítlaku Nordbo robotics. Hlavná výhoda je v prívetivosti technológie, ľahkosti ovládania + s Nordbo Mimic a Craftmate vôbec nepotrebujete CAD ani špecialistu na robotiku.

Je to naozaj také jednoduché ako na videu. Správne si zoradíte nástroj a upínanie obrobkov.

Následne nahráte dráhu. Presne tak isto, ako by ste povrch brúsili sami alebo Váš brusič.

Ozaj: ten to zvládne nastaviť tiež! Vie totiž najlepšie čo a ako je potrebné obrúsiť či vyleštiť.

Týmto spôsobom pri nedostatku pracovníkov zvýšite prietok aj Vašou “high mix – low volume” výrobou. Bez CAD programov, bez programovania, bez špecialistov na robotiku.

Brusič jednoducho nastaví robotovi prácu a ten spraví 90% úkonov. Brusič sa povenuje medzitým detailom. Väčšinu ťažkej práce na minimálnej pracovnej ploche spraví kolaboratívny robot.

Napríklad keď sme nastavovali demo aplikáciu u zákazníka a nový program (plocha na brúsenie) bol hotový do 2 min, tak ten len opakoval: veď to je videorekordér (tak ľahko použiteľné).
A naozaj vo viacerých firmách sme coboty naučili obsluhovať aj bežných manuálnych pracovníkov. Zvárač sa naučil zvárať s cobotom, brusič brúsiť, ten čo nitoval, nitoval s cobotom a podobne. Ľahšie, efektívnejšie, kvalitnejšie.

Máme niekoľko možností flexibilného programovania vrátane využitia umelej inteligencie:

  1. Špecializovaný softvér – jedno je využitie nadstavbových špeciálnych softvérov pre UR – napríklad na jednoduché plochy. Stačí ručne naviesť robota do rohov plochy a zadať pár klikmi hustotu a rýchlosť brúsenia.
  2. Nordbo Mimic – Druhé je revolučná technológia Mimic: teach-tune-play – s pomocou 3D joystika robot zopakuje presne to čo ho operátor ručne naučí. Bez programovania aj veľmi komplexné úkony brúsenia či odihlovania. https://www.stimba.sk/s-produkty/nordbo-mimic/
  3. Nordbo Craftmate – je vrcholom pokročilého programovania. Využíva 3D kameru na nasnímanie objektu. Operátor si len vykliká na monitore čo chce povedzme brúsiť a umelá inteligencia optimalizuje a naprogramuje všetko ostatné https://www.stimba.sk/s-produkty/nordbo-craftmate-platform/

Čo sa týka hardvérových nádstavieb, technológii a nástrojov používame napríklad:

  1. Nordbo NAC – elektropneumatickú kompenzáciu – prítlaku nástroja na obrábaný povrch. Veľmi rýchly a presný systém. V princípe (brúsny/leštiaci) nástroj je upnutý pomocou 20mm alebo 40mm vzduchového vankúša. Elektronicky zaznamenáva drobné zmeny a aktívne sa prispôsobuje zmenám plochy. Zachováva tak konštantný tlak a orientáciu nástroja. Výsledkom je dokonale dokončený povrch. Vhodný na leštenie, brúsenie dreva, plastov, karbónu, ocele, hlinníka ale aj na obrúsenie zvarov.
  2. Flexible Spindle Mount – flexibilné uchopenie vysokootáčkových vretien – používame najčastejšie spolu s Mimic – dosahujeme ním podobný efekt ako s NAC, avšak pomocou až 5° možnosti výkyvu vretena do strany. Zachováva pri tom konštantný prítlak. T.j. odoberie zo strany vždy rovnaké množstvo materiálu, dorovná nepresnosti napríklad pri odliatkoch či výkovkoch a podstatne zjednodušuje náročnosť programovania.
  3. Rýchlovýmenník nástrojov od Nordbo – zložitejšie výrobky si často vyžadujú komplikovanejší technologický postup. S jedným robotom môžete ľahko použiť viac nástrojov. Povedzme na odihlenie, brúsenie, leštenie a kľudne aj zváranie v jednom slede. Robot si vymení nástroj za pár sekúnd. Pripraviť to v programe Universal robots je pritom hračka. Napríklad u zákazníka najskôr obrúsime orbitálnou brúskou hrany, následne odvŕtame diery vrtákom a nakoniec vytvoríme ďalším nástrojom kužeľové nábehy.

Poznámky na záver

Osobne ma fascinuje spôsob, ako vieme dostať špičkové technológie k bežným ľuďom vo výrobe. Šikovní technici vedia naučiť robota pracovať tak, ako si to predstavujú a ako to robia sami.

Obrúsiť zvar, vylešťiť plech, obrúsiť hranu dosky môže aj robot. Vie si ľahko meniť nástroje aj materiál.

Nové metódy učenia cobotov. Demonštráciou. Systém nauč-dolaď-spusti. Vyladené nástroje a kompenzátory prítlaku. Bez programátorov a intuitívne.

Pracovník vo výrobe ho doslova učí, pripravuje materiál, robí kontrolu a jemné dokončovania podľa potreby.

Teória úzkeho miesta: v dnešnej dobe takto zvyšujeme prietok výrobou. S rovnakým počtom kolegov vyrobíme viac.

Celé je to aj dostupnejšie – “veľa muziky za menej peňazí” v porovnaní s veľkými priemyselnými riešeniami.

Brúsenie, leštenie a odihlovanie dostávame s Nordbo Robotics a Universal Robots A/S na novú úroveň dostupnosti a kvality. Často dokáže dosiahnuť vysokú a konzistentnú úroveň výstupu.

Video

Brúsenie zložitých tvarov s Nordbo Mimic a NAC

Je to naozaj také jednoduché. Správne si zoradíte nástroj a upínanie obrobkov.

Následne nahráte dráhu. Presne tak isto, ako by ste povrch brúsili sami alebo Váš brusič.

Ozaj: ten to zvládne nastaviť tiež! Vie totiž najlepšie čo a ako je potrebné obrúsiť či vyleštiť.

Týmto spôsobom pri nedostatku pracovníkov zvýšite prietok aj Vašou “high mix – low volume” výrobou. Bez CAD programov, bez programovania, bez špecialistov na robotiku.

Brusič jednoducho nastaví robotovi prácu a ten spraví 90% úkonov. Brusič sa povenuje medzitým detailom. Väčšinu ťažkej práce na minimálnej pracovnej ploche spraví kolaboratívny robot.

Ukážka brúsenia zložitých tvarov bez CAD a programovania, s:

– Nordbo Mimic + force sensor

– Nordbo NAC

– elektromagnetická kompenzácia prítlaku

– elektrická brúska Mirka

– Universal robots UR10e

Technické špecifikácie

nadpis 1

nadpis 2

parameter 1

popis minimun 454 maximum 45 typical 45 kg

parameter 2

popis parameter 2 minimun 555 maximum 5 typical 55 ml

Na stiahnutie

Súvisiace videá

Brúsenie plechov pred olejovaním

Ukážka brúsenia plechov pred olejovaním pre slovenského zákazníka v sériovo-kusovej výrobe (každý diel iný rozmer). Doteraz boli plechy…

brúsenie a leštenie, OnRobot,

Súvisiace články

všetky články

Riešenia robotiky

Paletizácia pomocou cobota: PALco

Palco bol vyvinutý v Trenčíne v spolupráci s nórskym Rocketfarm. Je nasadený v 24/7 prevádzkach a reálne ukladá až do 45 krabíc/min alebo do výšky 2,1m. Užívatelia si vedia vlastné aj veľmi zložité layouty pripraviť sami.

zistiť viac

Zváranie cobotom: FERco

Zváranie s Universal Robots predstavuje krátku dobu návratnosti investície, zvýšenie produktivity a prietoku výroby s nadstavbou pre UR pre jednoduché programovanie aj bez predchádzajúcich skúseností. Využije aj Vašu staršiu zváračku, aj pri malosériach od 2 ks.

zistiť viac

Obsluha vstrekolisov

Odoberanie, ukladanie, kontrola a montáž s použitím presunuteľného cobota a 3D kamery Pickit3D. Riešenia nasadené v automotive na slovensku.

zistiť viac

Automatický sorting – triedenie produktov

Sorting v automatickej podobe s všestranným využitím.

zistiť viac

Nanášanie a dávkovanie tmelov a lepidiel

Plug&play nanášanie rôznych lepidiel, silikónov, butylov, tesnení, izolácii

zistiť viac

Obsluha CNC strojov

Ani obsluha CNC s kolaboratívnym robotom nemusí byť komplikovaná, či už sa jedná o staré, alebo nové zariadenia, automatizovať je možné takmer všetko.

zistiť viac

Brúsenie a leštenie

Brúsenie a leštenie kolaboratívnymi robotmi je cenovo podstatne

zistiť viac

Lakovanie

Revolúcia v lakovaní a nanášaní farby s využitím kolaboratívnych robotov.

zistiť viac

Linka na balenie produktov do krabíc

Všetko modulárne s Universal robots. Vyformovanie a podlepenie krabice | výstupná kontrola produktu | vloženie do krabice | zatvorenie krabice | paletizácia

zistiť viac

Skrutkovanie

Automatizovanie skrutkovania s kolaboratívnymi robotmi

zistiť viac

Odihlovanie

Plne automatické odihlovanie kolaboratívnym robotom takmer akéhokoľvek obrobku.

zistiť viac

Sme pripravený
na akékoľvek výzvy

V Stimbe nájdeme riešenie na každý problém automatizácie. Robota naprogramuje, navrhneme jeho príslušenstvo, otestujeme a celé robotické pracovisko u vás odladíme a zaškolíme personál nielen na obsluhu ale ja na zmenu výrobného procesu.

kontaktujte nás